Cerrad Czarni Radom nowy sezon na plusligowych parkietach rozpoczną w dość mocno odmienionym składzie w stosunku do roku poprzedniego. W Radomiu zobaczymy m.in. powracającego do Polski reprezentanta Słowenii Dejana Vincić-a.

Wzorem lat poprzednich „Wojskowi” w dużej mierze postawili na młodych ale i perspektywicznych zawodników. Dość liczną grupę będą stanowili aktualni Mistrzowie Świata i Europy kadetów oraz Juniorów. Do pozostających w składzie Tomasza Fornala i Jakuba Ziobrowskiego, dołączył środkowy – Norbert Huber. Wspomniany zawodnik poza niewątpliwymi umiejętnościami siatkarskimi może się pochwalić również talentem wokalnym. W drużynie zadebiutuje też utalentowany Kamil Droszyński, mający na swoim koncie choćby złoto ME kadetów. Za atak w radomskim teamie odpowiadał będzie, poza wspomnianym już Jakubem Ziobrowskim, doskonale wszystkim znany Michał Filip. Popularny „Bicek” przychodzi do Radomia po bardzo dobrym okresie gry dla Warszawskiej Politechniki. Kolejnym zawodnikiem jaki zasili szeregi drużyny prowadzonej przez Roberta Prygla jest wychowanek radomskiego klubu, przyjmujący Jakub Rybicki. Swoją szansę na grę w pierwszej drużynie Czarnych otrzymał również libero Kacper Wasilewski, który od dobrej strony pokazał się podczas rozgrywek Młodej Ligi. W klubie nadal pozostanie młody środkowy Jakub Zwiech.

Do młodszej i obiecującej grupy zawodników dołącza bardziej doświadczony przyjmujący Kamil Kwasowski. Kolejnym zawodnikiem jaki w nadchodzącym sezonie będzie bronił barw Cerrad Czarnych Radom będzie ukraiński środkowy Dmitry Teryomenko. Ostatnio jego poczynania na boisku mogliśmy obserwować choćby w Lidze Mistrzów, gdzie reprezentował przedstawiciela ligi rosyjskiej – Biełogorje Biełgorod. Jego ogromnym atutem jest bez wątpienia bardzo nieprzyjemna dla rywali zagrywka. Wśród nowych nabytków „Wojskowych” znalazł się wspomniany już reprezentant Słowenii Dejan Vincić. Próbkę jego umiejętności mogliśmy zaobserwować w czasie niedawnych Mistrzostw Europy Siatkarzy w naszym kraju.

W składzie pozostaną natomiast przyjmujący Wojciech Żaliński, libero Dustin Watten oraz środkowy – Michał Ostrowski.

Biorąc pod uwagę sparingowe mecze radomian, można przypuszczać, że jednym z ich atutów będzie zagrywka. Mają bowiem w składzie zawodników, którzy są w stanie „przyłożyć” w polu serwisowym. Jak już wspomniałem jednym z nich jest nowy środkowy Dima Teryomenko, słynący z mocnego uderzenia. Nie jest on jednak jedyny. Trudną zagrywką dysponuje bowiem znacznie więcej zawodników, choćby kapitan – Wojciech Żaliński, Michł Filip, Tomek Fornal itd.

Wspomnieni zawodnicy są też bardzo groźni w ataku, o czym wielokrotnie przekonywali nas w poprzednich latach. W przyjęciu z całą pewnością również nie powinni być „chłopcami do bicia”.

Za nami kilka turniejów przed sezonem i możemy powiedzieć, że każda drużyna w lidze solidnie się wzmocniła. Wraz z trenerem Robertem Pryglem uważamy, że mamy ciekawy zespół, którego stać na osiągnięcie lepszego wyniku niż przed rokiem. Aczkolwiek nie pompujemy żadnego balonika. Skupiamy się nad każdym kolejnym meczem i zobaczymy co liga przyniesie – powiedział na oficjalnej prezentacji radomskiej drużyny prezes klubu – Wojciech Stępień. Liczymy wszyscy, że zbliżający się nowy sezon dla radomskiej siatkówki oraz zespołu Cerrad Czarnych będzie bardzo udany. Liczę, że będzie to sezon historyczny ze względu na to, że zajmiecie najwyższe miejsce odkąd występujecie w ekstraklasie, ale też dlatego, że ostatni w hali MOSiR-u przy ulicy Narutowicza. Mam nadzieję, że sezon 2018/19 będziemy otwierać już w nowoczesnej hali przy ulicy Struga 63, która może pomieścić pięć tysięcy kibiców siatkówki i wtedy będziemy wymagali naprawdę wielkich wyników, ale przede wszystkim fantastycznej gry naszych siatkarzy dodał Prezydent Radomia Radosław Witkowski.

W okresie przygotowawczym do kolejnego sezonu w PlusLidze, radomianie stoczyli sporo meczów kontrolnych, z których większość przypadków wychodzili zwycięsko. Pierwszym sprawdzianem był pojedynek z Lechią Tomaszowem Mazowieckim, który wygrali 3:1. Następnie przyszedł czas na zmagania w III Memoriale im. Jana Rutyńskiego w Lubinie. Na początek zagrali tam z PGE Skrą Bełchatów. Ten mecz również zakończył się wynikiem 3:1 dla radomian. W finale lepsi okazali się jednak gospodarze, którzy pokonali ich po czterosetowej walce. W dniach 15-17 września przyszedł czas na kolejny sprawdzian swojej formy. Zagrali w Turnieju Partnerstwa Regionalnego Czarni. Na początek pewnie pokonali drużynę z Kielc. Drugiego dnia nie zdołali jednak pokonać Espadonu Szczecin, przegrywając w czterech setach. Na zakończenie turnieju znów jednak wrócili na zwycięską ścieżkę i w trzysetowym boju uporali się z beniaminkiem najbliższego sezonu – Aluronem Virtu Wartą Zawiercie. Ostatnim sprawdzianem przed ligę był Międzynarodowy Turniej w Starachowicach o puchar Prezydenta tego miasta. W półfinale tej imprezy bez problemów uporali się z Mistrzem Holandii Abiant Lycurgus Groningen. Finał turnieju był już jednak niezwykle zacięty. Zmierzyli się w nim z Indykpolem AZS-em Olsztyn. O zwycięstwie w tym starciu musiał zadecydować tie-break, który padł łupem Czarnych. Dla tej drużyny było to przy okazji pierwsze trofeum zdobyte w obecnym składzie.

Czas jednak pokaże, czy podopieczni Roberta Prygla w pełni wykorzystają swoje atuty. Wydaje się jednak, że jeśli od początku będą walczyć do ostatniej piki, mogą osiągnąć dobry wynik na koniec sezonu. Pierwszy ligowy sprawdzian czeka ich już w najbliższą sobotę, kiedy to przed własną publicznością podejmą nieobliczalną drużynę z Katowic.

Skład Cerrad Czarnych Radom na sezon 2017/18:

Rozgrywający: Kamil Droszyński, Dejan Vincić
Środkowi: Dmitry Teryomenko, Michał Ostrowski, Norbert Huber
Przyjmujący: Wojciech Żaliński, Tomek Fornal, Jakub Rybicki, Kamil Kwasowski
Atakujący: Michał Filip, Jakub Ziobrowski
Libero: Kacper Wasilewski, Dustin Watten

Sztab trenerski:

I trener: Robert Prygiel
II trener: Wojciech Stępień
Fizjoterapeuta: Tomasz Tarasiński
Trener przygotowania fizycznego: Marcin Grabowski
Lekarz drużyny: Marek Kwaczyński
Statystyk zespołu: Krzysztof Michalski

źródło: CERRAD CZARNI RADOM, inf. własna