Stelio DeRocco zastąpi Tomasza Wasilkowskiego na stanowisku szkoleniowca MKS-u Będzin. Niespełna 56-letni trener to fachowiec klasy światowej, posiadający ogromną wiedzę i bardzo wysokie kompetencje. Jego trenerskie CV jest usłane licznymi sukcesami.

W latach 1997-2000 Kanadyjczyk był selekcjonerem reprezentacji Australii, z którą zajął ósme miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney. Po powrocie z Antypodów Stelio DeRocco objął posadę selekcjonera reprezentacji Kanady i z powodzeniem prowadził ją przez sześć sezonów. W tym czasie siatkarze zza oceanu zdobyli m.in. srebrny oraz dwa brązowe medale w Mistrzostwach Ameryki Północnej, Centralnej i Regionu Karaibów oraz brąz w Pucharze Panaamerykańskim. Wraz ze swoimi rodakami Stelio DeRocco uplasował się również na szóstym miejscu w Pucharze Świata w 2006 roku. – Wówczas postawa kanadyjskiej reprezentacji przewyższała oczekiwania. Drużyna rozegrała wiele udanych spotkań i osiągała nowe rekordy – zaznaczył szkoleniowiec.

Po rozstaniu z kanadyjską kadrą doświadczony szkoleniowiec przeniósł się do Europy. Sezon 2006/2007 spędził na Półwyspie Apenińskim, odpowiadając za wyniki drużyny Tonno Callipo of Vibo Valentia. Po rocznym pobycie we Włoszech Stelio DeRocco trafił do Rumunii i z tamtejszym Tomisem Constanta sięgnął po dwa mistrzostwa kraju oraz trzy krajowe puchary. W sezonie 2008/2009 Tomis pod wodzą tego trenera wywalczył brązowy medal w rozgrywkach Challenge Cup. Po ponownym powrocie do ojczyzny Stelio DeRocco pracował z miejscowymi klubami, z którymi także osiągał sukcesy.

Ostatnim klubem utytułowanego trenera był Al Shabab ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Z klubem z Azji szkoleniowiec sięgnął po dwa Puchary Prezydenckie, Puchar Zayeda i Superpuchar ZEA. – Trenowałem zespoły z różnych zakątków świata, dzięki czemu zyskałem bezcenne doświadczenie. Moją największą zaletą jest to, że uwielbiam nowe wyzwania – podkreślił trener z Kraju Klonowego Liścia.

Warto wspomnieć również o tym, iz w latach 80. Stelio DeRocco, jako zawodnik zespołu z Bolognii, zdobył Puchar Włoch oraz mistrzostwo Włoch, a największy włoski dziennik sportowy „La Gazzetta dello Sport” uznał go najlepszym siatkarzem Serie A w 1985 roku.Liczymy, że bogate doświadczenie Stelio DeRocco zaprocentuje. Mamy nadzieję, że kanadyjski szkoleniowiec odmieni oblicze naszego zespołu, który pod jego wodzą dostarczy kibicom dużo radości. Cały czas głęboko wierzymy w poprawę miejsca z poprzedniego sezonu – przekazał Mariusz Korpak, prezes będzińskiego klubu.

Stelio DeRocco jest ojcem występującego w Jastrzębskim Węglu, Jasona.

Jeżeli wszystkie kwestie formalne zostaną sfinalizowane zgodnie z planem, to nowy trener zadebiutuje w naszym zespole już w najbliższym meczu ligowym z Lotosem Treflem Gdańsk (13 stycznia).

Kanadyjczykowi w prowadzeniu będzińskiego zespołu będzie pomagał Tomasz Wasilkowski.

źródło