Drużyna BBTS-u w sezonie 2016/2017 zajęła czternaste miejsce po dwóch porażkach z Effectorem Kielce w meczach o 13. lokatę. W nadchodzących rozgrywkach na stanowisku pierwszego szkoleniowca ponownie zobaczymy Słowaka, Rostislava Chudika. Jego asystentem będzie Paweł Gradowski.

Chudik objął drużynę w grudniu 2016 roku, kiedy to po serii porażek ze stanowiska zrezygnował Miroslav Palgut. – Przejąłem zespół w trudnym momencie, na szczęście udało się nam coś zmienić na tyle, że zajęliśmy bezpieczne miejsce. Chciałbym podziękować mojemu sztabowi – Pawłowi Wrzeszczowi, zawodnikom za zaangażowanie podczas meczów, kibicom za wsparcie w trudnych chwilach. Rozmawialiśmy już od dłuższego czasu o nowym sezonie, decyzja została przeze mnie podjęta w ostatnich dniach – powiedział tuż po podpisaniu kontraktu Rostislav Chudik.

Po nieudanym sezonie z zespołem pożegnał się Kamil Kwasowski, który będzie reprezentował barwy Cerradu Czarnych Radom. BBTS opuścili także wszyscy zagraniczni zawodnicy – Milos Vemić, Adam Bartos, Dmitry Storozhylov. Ponadto kluby zmienili Łukasz Koziura, Paweł Gryc, Krzysztof Bieńkowski, Krzysztof Modzelewski, Bartłomiej Lipiński i Bartłomiej Grzechnik.

Przygotowania do sezonu siatkarze rozpoczęli 1 sierpnia. W pierwszej fazie BBTS trenował na bielskich obiektach sportowych. Oprócz zajęć w hali i słowni zespół również miał zajęcia w terenie. Pierwszego dnia drużyna wraz ze sztabem udała się na spacer w kierunku Szyndzielni, podczas którego zawodnicy i sztab rozmawiali o indywidualnych celach na nowy sezon.

Nowe twarze w drużynie mają zagwarantować lepszą jakość i przede wszystkim dużo lepszy wynik. Do drużyny dołączyli: Piotr Łukasik, Kajetan Marek, Jarosław Macionczyk, Tomasz Piotrowski, Bartosz Cedzyński, Jakub Bucki, Harrison Peacock, Oleg Krikun, Wiaczesław Tarasow i Maciej Skowroński. Pozycję na boisku zmienił natomiast Bartosz Janeczek.Postanowiłem coś zmienić w swojej siatkarskiej przygodzie, stąd też prowadziłem rozmowy zarówno z trenerem Chudikiem, jak i prezesem Pluszyńskim, aby w następnym sezonie zagrać na przyjęciu. Moja decyzja została pozytywnie odebrana co też utwierdziło mnie, że ta zmiana wyjdzie mi na dobre. Jestem zmotywowany do pracy na nowej pozycji. Wiem, że nie będzie łatwo jednak wierzę w to, że jeżeli wykonam „milion” odbiorów piłki to poczuję się pewnie w tym elemencie. – tłumaczy swoją decyzję zawodnik.

Za rozegranie będzie odpowiadał nie kto inny jak Harrison Peacock. –  Jestem podekscytowany grą w Polsce – myślę, że jest to jedno z najlepszych miejsc do gry w siatkówkę. Kibice są jednymi z najlepszych na świecie i to jest bardzo dobra liga. W  tej chwili trudno mówić o naszym potencjale w nowym sezonie. Będziemy mogli to ocenić dopiero gdy zaczniemy razem pracować. Przed podjęciem decyzji o wyborze klubu, Peacock, kontaktował się z reprezentacyjnym trenerem Markiem Lebedewem. – Pytałem Marka o BBTS, ale i tak już dużo wiedziałem o lidze. Mark powiedział, że jest to dobry klub w naprawdę ładnym mieście i byłoby to świetne miejsce do rozwijania mojej kariery, gdzie będę mógł zmierzyć się z silnymi zespołami w dobrej lidze.

Poprzedniego sezonu zawodnicy nie chcą już wspominać. Koncentrują się tylko na nowych wyzwaniach. –  Za nami ciężki sezon, w którym mieliśmy zadyszkę. Cieszę się, że udało się nam przezwyciężyć trudności i zakończyliśmy bezpiecznie sezon. Mam nadzieję, że następny sezon będzie spokojniejszy, jest już trener, są nowi zawodnicy, są też tacy, którzy zostali. Liczę, że wspólnie uda się nam zbudować waleczny zespół – mówi Mariusz Gaca. Optymizm towarzyszy również nowemu nabytkowi bielszczan. – Jestem przekonany, że zbliżający się sezon może być ciekawszy niż poprzedni, ponieważ wszystkie zespoły będą grały o jakąś stawkę, przez to właśnie oczekuję dobrych widowisk z racji zaciętej walki pomiędzy drużynami. Liczę także na wiele niespodzianek. Jaki będzie nowy zespół BBTS? Nieważne z kim będziemy grać, ważne by zespół był zaangażowany i abyśmy nie odpuszczali do ostatniej piłki. Wspólnie z kibicami powalczymy o jak najwięcej. – komentuje Bartosz Cedzyński.

Na początku września BBTS brał udział w Międzynarodowym Turnieju Siatkarskim Beskidy 2017. Bielszczanie w pierwszym meczu pokonali VK Ostrava bez straty seta. Natomiast drugiego dnia przegrali z GKS-em Katowice i nie przedłużyli passy zwycięstw. Warto dodać, że przez ostatnie trzy lata to BBTS triumfował w tym turnieju. Kilka dni później podopieczni Chudika rozegrali sparing w Rzeszowie z Asseco Resovią Rzeszów. Pierwsze trzy regulaminowe sety wygrali gospodarze. W dwóch kolejnych, dodatkowych partiach, górą był BBTS. Kolejny mecz kontrolny bielszczanie rozegrali z pierwszoligową Stalą Nysa. W tym meczu musieli uznać wyższość rywali, którzy wygrali spotkanie w czterech odsłonach. Kolejnym etapem przygotowań był Turniej o Puchar Rektora SPU Nitra. Bielszczanie w półfinałowym meczu pokonali HYPO TIROL Alpen Volleys, a w finale wygrali z gospodarzami. W piątkowy wieczór BBTS Bielsko-Biała sparował w Sosnowcu z MKS-em Będzin. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem podopiecznych Stelio DeRocco. Zawodnicy Rostislava Chudika rozegrają jeszcze jeden sparing. W czwartek będą gościć na wspólnym treningu słowacką drużynę VK Prievidza. A dzień później stoczą walkę w meczu towarzyskim.

Pierwszy mecz sezonu 2017/2018 BBTS Bielsko-Biała rozegra dopiero 4 października. W swojej hali podejmować będzie Asseco Resovię Rzeszów w ramach meczu II kolejki PlusLigi. Mecz pomiędzy Jastrzębskim Węglem a bielszczanami został przełożony na 25 października.

 

Wyniki gier kontrolnych:

Międzynarodowy Turniej Siatkarski Beskidy 2017:

BBTS Bielsko-Biała – VK Ostrava 3:0 (25:22, 25:16, 25:17) Dodatkowy set: 25:18

BBTS Bielsko-Biała – GKS Katowice 1:3 (21:25, 25:21, 22:25, 24:26)

Sparingi:

Asseco Resovia Rzeszów – BBTS Bielsko-Biała 3:0 (17,16,18). Dodatkowe sety: 17:25,10:15

BBTS Bielsko-Biała – Stal Nysa 1:3 (25:21,23:25,23:25,19:25)

Turniej o Puchar Rektora

BBTS Bielsko-Biała – HYPO TIROL AlpenVolleys 3:2 (21:25, 23:25,25:21,26:24,15:12)

BBTS Bielsko-Biała – VKP Bystrina SPU Nitra 3:2 (25:19,25:21,22:25,20:25,15:13)

 

Skład zespołu w sezonie 2017/2018:

Środkowi: Mariusz Gaca, Wojciech Siek, Bartosz Cedzyński, Maciej Skowroński

Atakujący: Jakub Bucki, Oleg Krikun

Rozgrywający: Harrison Peacock, Jarosław Macionczyk

Przyjmujący: Piotr Łukasik, Tomasz Piotrowski, Bartosz Janeczek, Wiaczesław Tarasow

Libero: Przemysław Czauderna, Kajetan Marek

 

Sztab szkoleniowy:

Trener: Rostislav Chudik

Asystent trenera: Paweł Gradowski

Statystyk: Bartosz Łyczakowski

 

oprac.własne/bbtsbielsko.pl