Aluron Virtu Warta Zawiercie to beniaminek tegorocznych rozgrywek PlusLigi. Zawiercianie przeszli bardzo długą drogę, by znaleźć się w elicie. Konsekwentnie pokonując każdego rywala na zapleczu siatkarskiej ekstraklasy, a kończąc spektakularnym triumfem nad AZS-em Częstochowa. Ten waleczny zespół może sporo namieszać w rozpoczynającym się za chwilę sezonie.

 

Aluron Virtu Warta Zawiercie pod wodzą trenera Dominika Kwapisiewicza dokonała tego, czego na początku poprzedniego sezonu nikt się nie spodziewał. Zakładanym planem minimum była pierwsza czwórka, jednak ambitna drużyna z Zawiercia swoją grą pokazała, że stać ją na walkę o mistrzostwo Polski. Droga do złota była długa, a o mistrzostwie zadecydować musiał piąty mecz, rozegrany w pięciu setach z MKS-em Ślepsk Suwałki. Po emocjonującym i nierównym spotkaniu w wykonaniu obu zespołów, to zawiercianie cieszyli się po ostatnim gwizdku i wznosili nad swoimi głowami złoty puchar. Po krótkim odpoczynku nadszedł czas na grę w barażach z AZS-em Częstochowa. Hala przy ul. Blanowskiej 40 wypełniła się do ostatniego miejsca, a wszystkie bilety zostały wyprzedane. To właśnie wtedy rozpoczęła się wielka, siatkarska uczta. Po ostatnim meczu w Zawierciu wybuchła ogromna euforia. Zarówno drużyna, jak i kibice zapisali się na kartach zawierciańskiej historii, ponieważ jeszcze żadnej drużynie w tym mieście nie udało się awansować do elity.

Kiedy emocje już opadły, zarząd Aluron Virtu Warty Zawiercie rozpoczął budowanie nowej drużyny, która byłaby w stanie znaleźć się przynajmniej w pierwszej dziesiątce PlusLigi. Z drużyny, która wywalczyła mistrzostwo oraz awans odeszło aż dziewięciu zawodników. Niewielkie zmiany dokonane zostały w sztabie szkoleniowym. Pierwszym trenerem został Emanuele Zanini, a jego asystentem Dominik Kwapisiewicz. Po raz pierwszy w historii PlusLigi oraz samego klubu, na parkiecie zobaczymy Japończyka – Taichiro Koge.

Zawiercianie są już na ostatniej prostej przygotowań do sezonu, jednak muszą się oni zmagać również z kontuzjami. – Na tę chwilę mamy naprawdę bardzo dużo urazów. Wielu zawodników nie jest w pełni sprawnych i nie mogą grać. Nie jest łatwo trenować w niepełnym zestawieniu, a nas te kontuzje imają się od początku przygotowań i jest to dla nas jakiś problem. Ale musimy się pozbierać i pokazać swoją wartość, bo nie możemy się położyć i wszystkiego zwalać na kontuzje. – tłumaczy trener Dominik Kwapisiewicz. Nie da się ukryć, że choć drużyna dopiero się poznaje, to już panuje w niej bardzo dobra atmosfera. – Staramy się zadbać o połączenie elementów takich jak dyscyplina, dobra organizacja – w tym wzajemna komunikacja – ale jednocześnie pamiętać o uśmiechu i pozytywnej atmosferze. Chcemy budować team spirit, który jest również bardzo ważnym składnikiem naszej pracy. – zaznaczył trener Emanuele Zanini. Kiedy Aluron Virtu walczył o awans z AZS-em Częstochowa, przysporzył sobie wielu sympatyków. Teraz zawodnicy chcą udowodnić, że zasłużyli na miejsce, w którym się znaleźli. – Większość osób nie stawiała nas w gronie faworytów do awansu do PlusLigi. Damy z siebie wszystko by potwierdzić, że na to zasłużyliśmy. Z trenerem znaleźliśmy wspólny język, dogadujemy się w szatni. Pozytywnie patrzymy w przyszłość! – zaznaczył Kamil Długosz.

Wczoraj klub odebrał swoją pierwszą nagrodę, która została mu przyznana w wyniku głosów kibiców i sympatyków siatkówki. W Katowicach na Gali Śląskiej Siatkówki zostali wybrani Drużyną Roku 2016/2017. – Jesteśmy tak młodym klubem, że nawet nam się nie śniło, iż w tak krótkim czasie będziemy cieszyli się z takich sukcesów. – powiedział Kryspin Baran, prezes Aluronu Virtu Warty Zawiercie, tuż po odebraniu nagrody. Nie był to jedyny pozytywny aspekt tej Gali, ponieważ w kategorii Siatkarz Roku, Łukasz Kaczorowski zajął drugie miejsce, którego w internetowym głosowaniu pokonał tylko Salvador Hidalgo Oliva.

Pierwszy mecz w PlusLidze Aluron Virtu Warta Zawiercie rozegra 1 października 2017 o godz. 20:00 z Zaksą Kędzierzyn Koźle, w hali przy ul. Blanowskiej 40 w Zawierciu. Transmisja spotkania w Polsacie Sport.

Zmiany w drużynie:

Odeszli:
Jarosław Macionczyk (BBTS Bielsko-Biała), Adam Sobolewski (KPS Siedlce), Kamil Gutkowski (KS Lechia Tomaszów Mazowiecki), Dawid Ogórek (KS Lechia Tomaszów Mazowiecki), Paweł Filipowicz (MKS Ślepsk Suwałki), Bartosz Dzierżanowski (MCKiS Jaworzno), Jakub Lewandowski (TSV Sanok), Sebastian Warda (ONICO Warszawa), Grzegorz Wójtowicz (?)

Przyszli: Emanuele Zanini, Taichiro Koga, Matej Patak, Krzysztof Andrzejewski, David Smith, Grzegorz Bociek, Grzegorz Pająk, Mariusz Marcyniak, Hugo De Leon Guimaraes

Skład drużyny na sezon 2017/2018:

Atakujący: Łukasz Kaczorowski, Grzegorz Bociek
Środkowi: David Smith, Mariusz Marcyniak, Łukasz Swodczyk, Patryk Akala
Libero: Taichiro Koga, Krzysztof Andrzejewski
Przyjmujący: Kamil Długosz, Michał Żuk, Hugo De Leon Guimaraes, Matej Patak
Rozgrywający: Grzegorz Pająk, Kacper Popik

Trener: Emanuele Zanini
II Trener: Dominik Kwapisiewicz
Statystyk: Krzysztof Makaryk
Fizjoterapeuta: Tomasz Banyś
Trener przygotowania fizycznego: Jakub Gniado

źródło: inf. własna/aluronwarta.pl