Polski Związek Piłki Siatkowej oświadcza, że wyemitowany w TVP 1 czerwca 2015 roku reportaż „Pieśń o chytrych rycerzach” zawierał nieprawdziwe informacje na temat działań Związku.

Reportaż przygotowany był w sposób nieprofesjonalny i był nieuczciwy wobec PZPS, jego kontrahentów, partnerów i sponsorów. Reportaż naruszył wszelkie standardy rzetelności dziennikarskiej. Obecnie materiał analizują prawnicy, a później PZPS wspólnie z nimi zdecyduje, czy podejmie kroki prawne wobec autorki, red. Justynę Szubert-Kotomskiej. PZPS skierował już do sądu pozew przeciw redaktor Szubert-Kotomskiej za jej poprzedni reportaż, „Zagrywka, przyjęcie, układ”, wyemitowany 16 grudnia 2014 roku.

Dziennikarka TVP przy przygotowywaniu tego reportażu nie starała się uzyskać stanowiska związku w kluczowych dla tego materiału kwestiach, znając prawidłowy adres e-mailowy rzecznika prasowego PZPS wysyłała pytania na adres nieistniejący, tworzyła bezpodstawną presję na działaczy PZPS, nagrywała ich bez ich zgody, a czasami i wiedzy. Słowem stosowała metody, które są sprzeczne z kodeksem etyki dziennikarskiej.