Czy ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości, który zespół kobiet jest obecnie najlepszy w świecie siatkówki? Ostatni weekend dał stanowcze odpowiedź: USA.

fot.: fivb.org

 

Dziewięć miesięcy po ich historycznym pierwszym tytule World Championship, zespół trenera Karch Kiraly zdobył swój szósty tytuł FIVB World Grand Prix wygrywając pięć razy w pięciu meczach w Omaha. Niemal równocześnie, USA pokonało mistrzów olimpijskich Brazylijczyków również w finale Pan American Games w Toronto.

Jesteśmy bardzo podekscytowani To było niesamowite przywieść trofeum do Ameryki. To hołd dla wszystkich naszych pracowników, pracowników medycznych, sztabu szkoleniowego, wszystkich zaangażowanych. Reprezentacja to nie tylko 14 graczy , ale każdy, kto przyszedł na zgrupowanie, kto przez chwilę nawet był w teamie USA.”- powiedziała kapitan Christa Dietzen. „Przyjeżdżamy codziennie by ciężko pracować. Stałym pragnieniem wygranej uczymy się lepiej i skuteczniej grać. Myślę, że to dlatego możemy odnieść sukces w wielu turniejach. „

Amerykanki wcześniej wygrały w 1995 i 2001 roku i trzy razy z rzędu w latach 2010 i 2012. USA zdobył prestiżowy tytuł FIVB World Grand Prix raz szósty w tym roku. To stawia zespół na drugim miejscu na liście wszech czasów za reprezentacją Brazylii (dziesięć tytułów). Mistrzynie olimpijskie musiał zadowolić się trzecim miejscem tym razem, za Rosją. To był pierwszy raz od 2007 roku, kiedy Brazylia nie skończyła w pierwszej dwójce FIVB World Grand Prix.

Dla Stanów Zjednoczonych, pierwsza finałowa runda FIVB World Grand Prix rozgrywana na ojczyźnie była ogromnym sukcesem i to nie tylko za sprawą wygranej i 200 tysięcy dolarów w puli nagród. Tysiące widzów na arenie w Omaha stworzyli elektryzującą atmosferę. Olympic NBC pokazała na żywo siatkówkę po raz pierwszy poza transmisją Igrzysk Olimpijskich.

fivb.com

USA wystawiała inną szóstkę każdego dnia. Jednak bazą były dwie zawodniczki. Karsta Lowe, która przystąpiła do reprezentacji w tym roku, zdobyła dla USA 79 punktów. Rozgrywająca Molly Kreklow otrzymał zadanie poprowadzenia Amerykanek do zwycięstwa.

Lowe i Kreklow doprowadziły do wygranej i przyznania kilku indywidualnych nagród: Kreklow (Best Setter), Christa Dietzen (2 Best Blocker) i Kelsey Robinson (2 Best Spiker). Lowe została wybrana MVP turnieju.

Ta nieprzewidywalność w składzie i pełno wielkich nazwisk, sprawia, że USA jest tak silna w tej chwili. Zespół posiada również żelazną wolę zwycięstwa. ”Nie ma znaczenia, którym składem gramy. Mamy działać i wygrywać”.-powiedział trener Karch Kiraly. „Nie mówimy o bezpiecznym, łagodnym graniu. Gramy ostro i twardo. To świetny sposób na zwycięstwo i myślimy, że możemy osiągnąć nasz największy sukces.”

Młodzież w drużynie jest prowadzona przez doświadczonych graczy takich jak kapitan Dietzen, która pieszczotliwie nazywana jest „Mamą”. Jednak szefem w zespole jest Jordan Larson-Burbach Quinn, która nazywana jest „gubernatorem”. Jednak nawet ona pokazała miękką stronę po ostatnim meczu.

Jest ona wzorem rozgrywającej dla Kreklow: „Pamiętam, że oglądałam Jordan Larson kiedy byłam młodsza i po prostu byłam pod wrażeniem, kim jest i jak gra”. Larson- Burbach zdobyła także tytuł mistrzyni świata w 2014 i 2015 roku. „Gubernator” zdobyła ostatni punkt, wygrywając 3-0 z Chinami w ostatnim meczu Stanów Zjednoczonych w FIVB World Grand Prix.

Następnym turniejem dla USA będą pierwsze eliminacje olimpijskie w Japonii, czyli Puchar Świata w piłce siatkowej, który rozpoczyna się 22 sierpnia. Siatkarki USA będą miały tydzień wolnego , a następnie rozpocznie się dwutygodniowy blok szkoleniowy w Anaheim, w Kalifornii. Najlepszy zespół na świecie kontynuuje nieustające dążenie do tytułów.