Sezon 2014/2015 nie był udany dla BBTS-u Bielsko-Biała. Trzynaste miejsce nie był szczytem marzeń zarówno dla zawodników, sztabu, zarządu jak i samych kibiców. Co przyniosą kolejne rozgrywki? Czy drużyna wreszcie zagra na miarę oczekiwań swoich fanów i przełamie złą passę?

Rok temu na ławce trenerskiej bielszczan zasiadł Piotr Gruszka, dla którego to był debiut w roli szkoleniowca. Legenda polskiej siatkówki ściągnąła do Bielska-Białej zawodników, którzy mieli za sobą już występy na plusligowych parkietach – Wojciech Sobala, Wojciech Ferens, Łukasz Polański, Bartłomeij Neroj, Grzegorz Pilarz i Serhij Kapelus. Drużyna po fazie zasadniczej zajmowała 11 miejsce, zdobywając 22 punkty przy 8 wygranych spotkaniach. W play-offach bielszczanie mierzyli się z Będzinem. Mimo tego, że byli faworytem zmagań, rywalizację wygrali przeciwnicy, a podopiecznym Piotra Gruszki przyszło grać z AZS-em Częstochowa. Pod Jasną Górą bielszczanie pokonali Akademików w czterech setach, ale u siebie kiepsko zaprezentowali się przed własną publicznością i ostatecznie dopiero złoty set wyłonił zwycięską drużynę. Trzynaste miejsce nie zadowalało nikogo. Rozczarowania sezonem nie krył Grzegorz Pilarz. – Przez cały sezon zasadniczy nie graliśmy źle, odnieśliśmy 8 zwycięstw; porównując ten wynik z poprzednim sezonem progres był bardzo znaczny. Myślę, że jakość gry także wzrosła. Bardzo niefortunna okazała się rywalizacja z Będzinem, która przekreśliła nasz sezon, bo mogliśmy grać nawet o 5. Miejsce.

Nie dziwi więc fakt, że po nieudanym sezonie część zawodników zdecydowała się na opuszczenie szeregów BBTS-u. Z klubem pożegnali się: Jose Luis Gonzalez (Obras Sanitarias de San Juan/Argentyna), Bartosz Bućko (BluVolley Werona/Włochy), Wojciech Sobala (Jastrzębski Węgiel), Bartosz Buniak, Łukasz Polański (obaj AZS Częstochowa), Wojciech Ferens (Łuczniczka Bydgoszcz), Michał Błoński (GKS Katowice), Michał Dębiec (Krispol Września) i Przemysław Czauderna (Ishoj Volley/Dania). Na ławce trenerskiej też nastąpiły ogromne zmiany, w miejsce Piotra Gruszki i Mateusza Mielnika powołano dwóch braci, Andrzeja i Krzysztofa Stelmachów, którzy mają w tym sezonie powalczyć o lepszy wynik.

Niespełnione oczekiwania i słaba postawa w ostatnich meczach poprzedniego sezonu spowodowała, że drużyna BBTS-u przeszła rewolucję kadrową. Do drużyny dołączyli: Paweł Gryc (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Bartosz Janeczek (AZS Częstochowa), Bartłomiej Krulicki (Victoria Wałbrzych), Mateusz Sacharewicz (AZS Politechnika Warszawska), Dmytro Bogdan (Sumy State University/Ukraina), Krzysztof Modzelewski (Ślepsk Suwałki), Marcin Wika (Dragons Lugano/Szwajcaria), Dan Lewis (Rennes Volley 35/Francja) i Łukasz Koziura (KPS Siedlce). Nowy skład to mieszanka rutyny z młodością. – Tak chciał trener, a nam też się wydaje, że ten układ może się sprawdzić. Dan Lewis, Bartosz Janeczek, Marcin Wika, Grzegorz Pilarz, Bartłomiej Neroj, Sergij Kapelus, Kamil Kwasowski… Nie brakuje nam graczy, którzy w PlusLidze rozegrali już niejeden sezon. – mówi Piotr Pluszyński, prezes BBTS-u (za wyborcza.pl) Czy drużyna prowadzona przez „Kompanię Braci” zmyje plamę z poprzednich sezonów i sprawi, że BBTS w tym roku uplasuje się na wyższej niż 13. Lokata? Odpowiedź poznamy niebawem.

Bielszczanie ciężko przepracowali okres przygotowawczy, rozgrywając przy tym mnóstwo sparingów Jak wypadli na tle rywali? Zerknijmy na wyniki z tych spotkań.

18.09 BBTS Bielsko-Biała – MKS Będzin 3:1

25-26.09 Turniej w Zawierciu
25 września BBTS Bielsko-Biała – MKS Będzin 2:2
26 września BBTS Bielsko-Biała – Aluron Virtu Zawiercie 2:3

2-3.10 Turniej w Ostrawie:
2 października Fatra Zlin – BBTS Bielsko-Biała, 1:3
3 października Arbesbach – BBTS Bielsko-Biała, 0:3
3 października BBTS Bielsko-Biała – VK Ostrava, 3:1

9-10.10 mecze sparingowe z Reprezentacją B Kanady w hali COS w Szczyrku
BBTS – McMaster Volleyball Team 3:0 (25:21, 26:24, 25:19), dodatkowy czwarty set: 25:17
BBTS – McMaster Volleyball Team 3:1 (25:23, 23:25, 25:18, 25:22)

16-17.10 XIV Międzynarodowy Turniej Siatkarski Beskidy 2015 (hala pod Dębowcem)
16 października BBTS Bielsko-Biała – Vojelbal Brno 3:0
17 października BBTS – Spartak Komarno 3:1

18 października Pokazowy mecz pomiędzy Reprezentacją Polski Atlanta ’96 – BBTS Bielsko-Biała 1


Skład BBTS-u Bielsko-Biała prezentuje się w sposób następujący:
Rozgrywający: Bartłomiej Neroj, Grzegorz Pilarz
Atakujący: Paweł Gryc, Bartosz Janeczek
Środkowi: Dmytro Bogdan, Bartłomiej Krulicki, Mateusz Sacharewicz, Wojciech Siek
Przyjmujący: Serhiy Kapelus, Kamil Kwasowski, Krzysztof Modzelewski, Marcin Wika
Libero: Dan Lewis, Łukasz Koziura
I trener: Krzysztof Stelmach
II trener: Andrzej Stelmach