Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej ogłosiła osiem miast, które zorganizują mistrzostwa świata w 2022 roku. Zatwierdzono także termin turnieju oraz formułę rozgrywek i kwalifikacji.

Od listopada ubiegłego roku wiadomo, że gospodarzami kolejnego mundialu będą Rosjanie. Wczoraj Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej ogłosiła, że turniej odbędzie się w dniach 26 sierpnia – 11 września 2022 roku. Spotkania będą rozgrywane w dziesięciu miastach, a na ten moment znamy osiem z nich. Są to: Moskwa, Sankt Petersburg, Kaliningrad, Krasnojarsk, Kazań, Jekaterynburg, Ufa oraz Nowosybirsk. Mistrzostwa obejmą zatem cały kraj, dzięki czemu w czasie ich trwania wszyscy Rosjanie będą mogli żyć siatkówką. Pozostałe dwa miasta zostaną ogłoszone w przyszłym roku.

– To zaszczyt być organizatorem siatkarskich mistrzostw świata. Wszystkie miasta-gospodarze mają wiele różnych rzeczy do zaoferowania. Już nie możemy się doczekać przyjęcia fanów z całego świata w naszym pięknym kraju. Mamy szczęście, że jest u nas wiele klasowych ośrodków, które są gotowe zapewnić najlepsze warunki sportowcom i fantastyczne wrażenia kibicom. Jesteśmy pewni, że zorganizujemy jedne z najlepszych siatkarskich mistrzostw świata w historii. To będzie wydarzenie, którego nikt nie zapomni – obiecuje prezes rosyjskiej federacji i wiceprezydent CEV, Stanisław Szewczenko.

Udział w imprezie wezmą 24 reprezentacje. Automatyczny awans mają gospodarze oraz aktualni mistrzowie świata, a więc Polska i Rosja.  Reszta uczestników zostanie wyłoniona wedle nowej formuły kwalifikacji. Bilet na mundial uzyskają po dwie najlepsze drużyny z mistrzostw kontynentalnych w 2021 roku, a pozostałe miejsca przypadną dwunastu najlepszym zespołom rankingu FIVB, które jeszcze nie uzyskały przepustki na turniej.

Pierwsza faza mundialu zostanie rozegrana od 26 do 29 sierpnia. Uczestnicy zostaną podzieleni na sześc grup, po cztery drużyny w każdej. Awans do kolejnej rundy, która odbędzie się w dniach 2-4 września, uzyska szesnaście najlepszych nacji. Utworzą one cztery grupy po cztery drużyny. Ich zwycięzcy oraz dwie najlepsze drużyny z drugich miejsc awansują do Final Six, które zostanie rozegrane 7-11 września.

 

źródło, fot. FIVB