Nie udało się reprezentacji Polski wygrać po raz trzeci z rzędu mistrzostwa świata. Reprezentacja Włoch w finałowym starciu była od nas lepsza.

Mecz o mistrzostwo świata rozpoczął się od długie akcji zakończonej skutecznym atakiem Aleksandra Śliwki. Nasi rywale od początku spotkania imponowali dobrym ustawieniem w obronie. Obie drużyny, żeby zdobyć punkt musiały mocno pracować (13:13). Drużyny zmieniały się na prowadzeniu. U nas w ataku najczęściej wykorzystywani Kurek oraz Śliwka. Błąd w przyjęciu i czas dla trenera Grbicia (15:18). Nie potrafiliśmy odrzucić rywali zagrywką, a ci przeciwnie. As Michieletto i znów czas dla Polski (18:21). Do czasu. Dwie świetne zagrywki Bieńka i remis (21:21). Wejście Łomacza i Kaczmarka zmieniło obraz gry. Pojawił się blok i mamy seta (25:22).

Znakomicie weszliśmy w drugiego seta. Szybkie 3:0 i trener Włochów, Ferdinando De Giorgi, poprosił o czas (3:0). Zdobywanie punktów przychodziło nam już łatwiej, ale Włosi walczyli. Sprytna delikatna zagrywka Lavii, blok na Kurku i remis (10:10). Słabsza seria ataków Kurka i zmiana na pozycji z Kaczmarkiem, który pokazał się z bardzo dobrej strony. Dzięki jego atakom utrzymywaliśmy remis (20:20). Problemy z przyjęciem zagrywek Gianellego (21:23). I koniec. Set dla rywali (21:25).

I znów początek partii dla nas. Po naszej stronie pojaiwla się gra środkiem (8:8). Włosi z każdą akcją wyglądali coraz solidniej. Szybkie rozegranie Ginaellego utrudniało nam skuteczną obronę ich ataków. Nasza gra nie wyglądała dobrze. Przyjęcie nie pomagało Januszowi, my gubiliśmy się w grze. (15:18). Trener wprowadził na boisko Łomacz i Bartosza Kwolka, ale te zmiany niewiele dały (16:22, 18:25).

Czwartą partię zaczęliśmy ze zmianami w skłądzie. W szóstce znaleźli się Tomasz Fornal oraz Łukasz Kaczmarek. Nasza gra wyglądała nieźle, ale Włosi wciąż grali na tym samym poziomie (6:9). Nasz serwis nie robił wrażenia na Włochach, którzy grali cierpliwie i z pomysłem (13:18). Polacy mozolnie starali się odrabiać straty (17:20). Ale nic to nie dało. Włosi mistrzami! (21:25).

Polska – Włochy 1:3 (25:22, 21:25, 18:25,21:25)

Polska: Marcin Janusz (1), Aleksander Śliwka (12), Kamil Semeniuk (10), Mateusz Bieniek (9), Jakub Kochanowski (6), Bartosz Kurek (7), Paweł Zatorski (libero) oraz Łukasz Kaczmarek (7), Grzegorz Łomacz, Tomasz Fornal (3), Bartosz Kwolek

Włochy: Simone Giannelli (6), Alessandero Michieletto (14), Daniele Lavia (19), Yuri Romano (12), Simone Anzani (7), Gianluca Galassi, Fabio Balaso (libero) oraz Ricardo Sbertoli, Russo Roberto (2), Pinali Giulio

źródło: inf. własna/foto: FIVB