MŚ 2018, gr. J: Przed meczem Polska – Serbia

Serbowie to pierwszy przeciwnik reprezentacji Polski w trzeciej rundzie mundialu we Włoszech i Bułgarii. Na mistrzostwach świata siatkarzom z Bałkanów jeszcze nigdy nie udało się pokonać biało-czerwonych.

Head To Head

• Polska i Serbia spotkają się dziś po raz drugi na tegorocznych mistrzostwach świata. W ostatnim meczu drugiej fazy grupowej biało-czerwoni pewnie wygrali 3:0.
  • W niedzielnym meczu między tymi drużynami najwięcej punktów zdobył Bartosz Kurek – 21.
  • Polacy na mundialach mierzyli się z Serbią siedmiokrotnie i ani razu nie przegrali.
  • Niedzielnym zwycięstwem nad ekipą z Bałkanów biało-czerwoni przerwali passę czterech porażek z rzędu z tym rywalem.

Polska

• Biało-czerwoni wygrali wszystkie mecze fazy grupowej mistrzostw świata. W kolejnej rundzie dwukrotnie zaznali goryczy porażki, ale podnieśli się zwycięstwem nad Serbami.
  • Polacy mają już na koncie więcej porażek, niż na poprzednim mundialu. Wówczas tylko raz schodzili z boiska pokonani (3:1 z USA).
  • Cztery lata temu nasi siatkarze w trzeciej rundzie rozegrali dwa tie-breaki – z Brazylią i Rosją. Oba wygrali.
  • Najwięcej “oczek” w ekipie Vitala Heynena na tegorocznych mistrzostwach świata zdobył Artur Szalpuk – 106.

Serbia

• Serbowie rozpoczęli trzecią rundę mistrzostw świata od bardzo pewnego zwycięstwa w trzech setach z reprezentacją Włoch.
  • Podopieczni Nikoli Grbicia wygrali siedem z dziewięciu meczów we Włoszech i Bułgarii. Ostatnim mundialem, na którym odnieśli więcej zwycięstw, był turniej w Japonii w 2006 roku (8).
  • Reprezentacja Serbii awansowała do półfinałów czterech z pięciu ostatnich mistrzostw świata. W finale zagrali jednak tylko raz – w 1998 roku. W meczu o złoto ulegli wówczas Włochom.
  • Aleksandar Atanasijević to najlepszy punktujący Serbów na tegorocznym mundialu. Atakujący uzbierał dotąd 111 “oczek”.