MŚ 2018, gr. B: Holendrzy lepsi od drużyny z Chin

W pierwszym meczu trzeciego dnia rozgrywek w grupie B zmierzyła się Holandia i Chiny. Cenne punkty zapisali na swoim koncie Holendrzy, którzy pokonali podopiecznych Raula Lozano w czterech setach.

Premierowa odsłona rozpoczęła się od prowadzenia 3:0 podopiecznych Raula Lozano. Siatkarze z Holandii powoli odrabiali straty, na pierwszej przerwie technicznej tracili trzy “oczka” do przeciwników. Holendrzy grali cierpliwie i w połowie seta odrobili straty (14:14) i rozpoczęła się wyrównana gra. Asami serwisowymi popisywał się Gijs Jorna, a w ofensywie skuteczny był Nimir Abdel-Aziz i podopieczni trenera Vermuelena rozstrzygnęli pierwszego seta na swoją korzyść (21:25).

Początek drugiego seta był wyrównany. Holendrzy jednak zaczęli grać dużo skuteczniej i na drugiej przerwie technicznej mieli już sześć punktów przewagi. Zespół z Chin z kolei nie radził sobie w ofensywie i przewaga ich rywali wzrastała. Podopieczni Raula Lozano byli bezradni wobec gry Holendrów i przegrali seta bardzo wyraźnie. Seta zakończyły dwa punktowe bloki Thomasa Koelewijna. Ogólnie siatkarze Gido Vermuelena w drugiej odsłonie 8 razy zatrzymywali Chińczyków na siatce, a druga strona ani razu.

Holendrzy w pierwszej fazie trzeciej odsłony wypracowali sobie kilka punktów przewagi i prowadzili 8:5. Podopieczni Raula Lozano jednak nie odpuszczali i cierpliwie odrabiali straty. Dobrze w polu serwisowym chińskiej ekipy spisywał się Daoshuai Ji, ale to ich przeciwnicy byli ciągle o jedno “oczko” lepsi. Trudny co zatrzymania był Chuan Jiang. Sytuacja uległa zmianie w decydujących momentach seta, kiedy zespół z Chin rozegrał kilka udanych akcji z rzędu i nie pozwolił Holendrom na zakończenie tego spotkania w trzech setach (25:23).

W czwartym secie powtórzyła się sytuacja z drugiej odsłony. Reprezentacja Holandii wypracowała sobie na początku kilka punktów przewagi, którą sukcesywnie powiększali. W holenderskiej ofensywie dobrze spisywał się Nimir Abdel-Aziz i Thijst Ter Horst, a Chińczycy nie grali już tak skutecznie jak w partii trzeciej. Ostatni set zakończył się wynikiem 25:13 dla podopiecznych Gido Vermuelena, a cały mecz 3:1.

Chiny – Holandia 1:3  (21:25, 13:25, 25:23, 13:25)

Chiny: Chuan Jiang (20), Tianyi Mao (2), Daoshuai Ji (6), Longhai Chem (7), Libin Liu (6), Shuhan Rao (3), Jiahua Tong (L) oraz Haixiang Du (1), Binglong Zhang (1), Yaochen Yu, Chuanhang Tang i Ruatong Miao (4)

Holandia: Daan van Harlem (3), Thijs Ter Horst (19), Jasper Diefenbach (15), Gijs Jorna (8), Nimir Abdel-Aziz (22), Thomas Koelewijn (9), Dirk Spardians (L) oraz Wessel Keemink, Jeroen Rauwerdink, Martem Van Garderen (1) i Tim Smit (1)