Poznaliśmy najnowszy europejski ranking klubowy, ale nie są to niestety dobre wieści dla naszego kraju. W klasyfikacji stworzonej przez CEV Polska zanotowała spadek w przypadku damskich i męskich drużyn. W najbliższym sezonie klubowym tylko jeden zespół będzie miał bezpośredni awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów, a drugi będzie musiał brać udział w kwalifikacjach. To o jedno miejsce mniej niż w sezonie 2017/2018.

W rankingu męskich klubów Polska wypadła poza czołową czwórkę i aktualnie zajmuje dopiero 7. pozycję. Takie uplasowanie w klasyfikacji daje polskim ekipom pięć miejsc w europejskich pucharach w nadchodzącym sezonie – dwa w Lidze Mistrzów (mistrz kraju zagra w fazie grupowej, a wicemistrz będzie musiał przejść kwalifikacje), dwa w Pucharze CEV i jedno w Pucharze Challenge. Do trzech miejsc w Champions League prawo będą miały kluby z krajów, które są w pierwszej czwórce rankingu (Rosja, Włochy, Turcja i Francja). Swoim dorobkiem punktowym Polskę wyprzedzili także Belgowie i Niemcy.

W podobnej sytuacji znalazły się także żeńskie drużyny z naszego kraju. W klasyfikacji dla damskich ekip Polska zajęła szóste miejsce w najnowszym rankingu. Tak samo jak w przypadku męskich zespołów – nasz kraj będzie miał dwa miejsca dla żeńskich klubów w Pucharze CEV, jedno w rozgrywkach o Puchar Challenge, a prawo do występu w fazie grupowej Ligi Mistrzyń otrzyma tylko jedna drużyna i druga będzie musiała zagrać w kwalifikacjach i do tego etapu dopiero awansować. W tym przypadku trzy miejsca w LM mają zespoły z Turcji, Rosji, Włoch i Niemiec.

Łącznie w rozgrywkach o europejskie puchary będzie mogło wziąć udział 10 polskich zespołów (5 męskich i 5 żeńskich). Najnowszy ranking jest jednak złą wiadomością dla naszego kraju, ponieważ w tym sezonie Polska miała po 3 miejsca w najbardziej prestiżowych europejskich rozgrywkach, czyli Lidze Mistrzów i Lidze Mistrzyń (po dwa w fazie grupowej i po jednym w kwalifikacjach). Jednym z powodów spadku Polski w obu rankingach są niewątpliwie rezygnacje zespołów z gry w Pucharze CEV i Pucharze Challenge, przez które nasz kraj stracił punkty i skutki tych działań odczujemy w nadchodzącym sezonie.

ossrb.org