Już w ten weekend w Raciborzu odbędzie się druga edycja Międzynarodowego Turnieju Siatkarskiego o Puchar Prezydenta Miasta Raciborza. Mecze odbywać się będą w Arenie RAFAKO oraz hali sportowej w Rudniku. Na parkiecie zobaczymy sześć drużyn z kraju i zagranicy. Wstęp na mecze będzie bezpłatny.

fot.: Międzynarodowy Turniej w Piłce Siatkowej

W Raciborzu szykuje się prawdziwa gratka dla kibiców i miłośników siatkówki. Od 1 do 4 października odbywać się będzie druga edycja Międzynarodowego Turnieju Siatkarskiego o Puchar Prezydenta Miasta Raciborza. Z tej okazji do miasta zjadą siatkarze z najwyższej światowej półki. Mecze rozegrane zostaną w dwóch miejscach: w Arenie RAFAKO w Raciborzu oraz hali sportowej w Rudniku. Na boiskach zobaczymy sześć drużyn: ZAKSA Kędzierzyn- Koźle, Jastrzębski Węgiel, Dukla Liberec (Mistrz Czech), Berlin Recycling Volley (V-ce Mistrz Niemiec, brązowy medalista Ligi Mistrzów), Effector Kielce, Shandong Shanghai (V-ce Mistrz Chin). Rozgrywki odbywać się będą w dwóch grupach. Łącznie zawodnicy stoczą 9 spotkań, a w ostatni dzień zmagań, czyli w niedzielę (4.09) najlepsi siatkarze powalczą o nagrodę główną – Puchar Prezydenta Raciborza. Ponadto podczas rozgrywek przyznawane będą nagrody indywidualne, m.in.: dla najlepszego blokującego, libero, rozgrywającego, czy zagrywającego.

Organizatorem imprezy jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu, Miasto Racibórz oraz agencja VolleyPRO management. Pomysłodawcą Międzynarodowego Turnieju Siatkarskiego jest Jakub Michalak, raciborzanin pochodzący z rodziny siatkarskiej, długoletni zawodnik KS RAFAKO. – Z siatkówką się wychowałem. Można powiedzieć, że dzięki niej moi rodzice przeprowadzili się do Raciborza i tu osiedliliśmy się na stałe, bo mój tato dostał kontrakt w klubie Stal RAFAKO – wspomina Jakub Michalak, inicjator siatkarskiego turnieju. Mimo, że od dawna nie oglądamy Jakuba na parkiecie, nie oznacza to, że rozstał się z siatkówką. Wręcz przeciwnie, zajął się nią „od kuchni”. Teraz zarządza karierą dobrze rokujących zawodników, przez co współpracuje z wieloma drużynami, pomagając im przygotowywać się do sezonu. – W naszym kraju jest sporo utalentowanych siatkarzy i dobrych zespołów, ale wielu z nich nie ma możliwości uczestniczenia w sparingach na odpowiednio wysokim poziomie. Raciborski turniej ma być swego rodzaju areną, na której zmierzą się najlepsze drużyny z kraju i zagranicy – zapowiada Jakub Michalak. – Siatkówka w Raciborzu ma wielkie tradycje i długie korzenie, które chcemy pielęgnować. Mamy też dobrą bazę treningową, potencjał i mamy możliwości, które należy pokazywać na zewnątrz – podkreśla J. Michalak.

Ubiegłoroczna, pierwsza edycja międzynarodowego turnieju wypadła bardzo dobrze. Rozgrywki toczyły się na bardzo wysokim poziomie, a do Raciborza zjechało wielu znanych zawodników, w tym m.in. Mateusz Bieniek, który zdobył tytuł najlepszego zagrywającego. W tym roku na turniej również wybiera się wielu utytułowanych siatkarzy. Kibice będą więc mieli podwójny powód do radości: po pierwsze wstęp na turniej będzie bezpłatny, po drugie fani będą mogli spotkać się i porozmawiać ze sportowcami, uścisnąć dłonie mistrzów i na żywo zobaczyć ich w akcji.

Najlepsi zawodnicy, już zacierają ręce, aby stanąć po przeciwległych stronach siatki. – Jestem bardzo podekscytowany faktem, że mogę zagrać w turnieju w Raciborzu. Zespoły biorące w nim udział są bardzo silne, a same rozgrywki pomogą nam przed rozpoczęciem mistrzostw. Zagramy przeciwko naszemu byłemu trenerowi Markowi Lebedewowi, co nie zdarza się często. Jednak cieszymy się, że będziemy mogli się z nim spotkać. Pomimo, iż nasza drużyna nie zagra w komplecie, mamy nadzieję, że osiągniemy najlepszy wynik na turnieju – mówi siatkarz Robert Kromm z reprezentacji Berlin Recycling Volleys. Oprócz Kromma, w Raciborzu zobaczymy takich zawodników jak:

Grzegorz Bociek – były reprezentant polski, bardzo utalentowany młody atakujący, który wraca do formy po rocznej walce z rakiem krtani

Grzegorz Pająk – rozgrywający polskiej kadry B

Erik Shoji – libero kadry USA, wybrany najlepszym libero Pucharu Świata właśnie ukończonego w Japonii

Paul Lotman – przyjmujący kadry USA, przez ostatnie lata zdobywał wszystkie laury wraz z Resovią Rzeszów

Michał Masny – wieloletni reprezentant Słowacji, świetnie znany polskim kibicom siatkówki z szybkiej i kombinacyjnej gry.

Wspomniany wcześniej Mateusz Bieniek żałuje, że zabraknie go w tym roku w Raciborzu: – Żałuję, że w tym roku nie mogę być z wami. Raciborski  turniej miał dla mnie szczególne znaczenie, ponieważ po raz pierwszy otrzymałem indywidualną nagrodę w seniorskiej siatkówce. Od tego wszystko się zaczęło. Teraz gram w kadrze Polski. 

Terminarz Międzynarodowego Turnieju Siatkarskiego o Puchar Prezydenta Miasta Raciborza:
01.10.2015 – RAFAKO Arena, ul. Łąkowa 31, 47-400 Racibórz
godz. 17.30  Berlin Recycling Volley – Dukla Liberec
godz. 20.00 ZAKSA Kędzierzyn Koźle – Effector Kielce

02.10.2015 – RAFAKO Arena, ul. Łąkowa 31, 47-400 Racibórz
godz. 17.30 Jastrzębski Węgiel – Dukla Liberec
godz. 20.00 Effector Kielce – Shan Dong

03.10.2015 – Sport gym, ul. Słoneczna 1, 47-411 Rudnik
godz. 14.00 ZAKSA Kędzierzyna Koźle – Shan Dong
godz. 17.00 Mecz II ligi AZS RAFAKO Racibórz
godz. 20.00 Jastrzębski Węgiel – Berlin Recycling Volley

04.10.2015 – RAFAKO Arena, ul. Łąkowa 31, 47-400 Racibórz
godz. 12.00 – mecz o 5 miejsce (drużyny, które zajęły 3 miejsce w grupach)
godz. 14.30 – mecz o 3 miejsce (drużyny, które zajęły 2 miejsce w grupach)
godz. 17.00 – finał (zwycięscy grup)
godz. ok. 19.00 – dekoracja i wręczenie nagród indywidualnych