Tradycją stało się już, że podczas Memoriału Huberta Jerzego Wagnera, kibice mogą podziwiać bezcenne eksponaty w Siatkarskim Muzeum. Wszystkie pochodzą z kolekcji zgromadzonej przez Grzegorza Szewczyka, a przez pozostałą część roku można je oglądać w warszawskiej Volley Bajce znajdującej się w Arenie Ursynów.

Tym razem, w TAURON Arenie Kraków, będzie można w czasie XIV Memoriału Huberta Jerzego Wagnera (17-19.maja, bilety na www.abilet.pl) zobaczyć m.in. zapomniany puchar za Mistrzostwo Świata z 1974 roku. Zapomniany, ponieważ choć miał kolejno trafiać do rąk kolejny złotych medalistów Mundialu, został… w Polsce, o czym opowiada Grzegorz Szewczyk.

– Muzeum Siatkarskie – obowiązkowy punkt wycieczki kibiców, którzy wybiorą się na Memoriał?

– Myślę, że dla każdego będzie to siatkarska bajka i mnóstwo naprawdę ciekawych eksponatów. Mamy wszystkie medale, jakie w historii polskiej siatkówki zdobyli i mężczyźni, i kobiety. Mamy niepoliczoną już obecnie ilość kostiumów siatkarskich, medali, odznak i innych pamiątek. Warto to zobaczyć, jeśli ktoś ma choć trochę zacięcia do siatkówki, kocha tę dyscyplinę, to kawał historii będzie mógł zobaczyć.

fot. Fundacja Wagnera

fot. Fundacja Wagnera

– Jakie eksponaty są najcenniejsze?

– Trudno powiedzieć, bo każdy z nich ma swoją historię. Na pewno najcenniejszy jest jednak pierwszy puchar, który przyznano za Mistrzostwo Świata. Miał być pucharem przechodnim, Polacy zdobyli go w 1974 roku, ale nie przeszedł dalej, został w Polsce, mamy go w naszych zbiorach i jesteśmy dumni. Oprócz tego są puchary za wicemistrzostwo Europy, puchary z wcześniejszych edycji Memoriału, a do tego wiele, wiele innych ciekawostek. Naprawdę ciężko to wszystko wymienić. Każdego, kto nas odwiedzi czekają cudowne chwile.

– I to jedyna okazja, żeby poza Volley Bajką, poza warszawskim Ursynowem, te wszystkie eksponaty zobaczyć. One się stąd nie ruszają…

– Dokładnie. Z jednej strony trudno byłoby to wszystko non stop składać i rozkładać, bo ogrom tych pamiątek się uzbierał. A z drugiej – trzeba byłoby przewozić dwadzieścia manekinów – to zdecydowanie za duża operacja. Dlatego tylko na Memoriale można to wszystko obejrzeć poza Volley Bajką.

Część eksponatów, które trafią do Siatkarskiego Muzeum podczas XIV Memoriału Huberta Jerzego Wagnera można obejrzeć na filmie, który został umieszczony na oficjalnym koncie Memoriału Huberta Jerzego Wagnera na Facebooku.

inf. prasowa