W czwartym dniu rywalizacji grupy A, która swoje mecze rozgrywa w hali TAURON ARENA w Krakowie, w pierwszym meczu mierzyły się ze sobą drużyny Portugalii i Ukrainy. Po zaciętym tie-breaku ze zwycięstwa cieszyć się mogą podopieczni Krastinsa. W drugim spotkaniu reprezentacja Polski pokonała, chociaż nie bez trudu, ekipę Grecji.

Pierwszy set przebiegał pod dyktando siatkarzy z Ukrainy, który przez cały czas kontrolowali wynik i pewnie wygrali partię różnicą siedmiu punktów. Druga odsłona przyniosła zgoła odmienne widowisko, tym razem to Portugalia osiągnęła przewagę w połowie seta, potem jednak chwila nieuwagi i przeciwnicy zniwelowali stratę do jednego „oczka”, za sprawą skutecznych bloków, wygrywając partię w stosunku 25:23. Trzecia partia była ostatnią szansą dla Portugalczyków, którzy chcieli przedłużyć losy tego spotkania. Widać było, że podopieczni Hugo Silvy walczyli sami ze sobą, zbyt duża ilość błędów własnych przeszkadzała im w zbudowaniu większej przewagi w połowie partii, ale końcówka zdecydowanie należała do nich. Portugalczycy niesieni pozytywną energią  poprzedniego seta, grali na fali, osiągając trzy „oczka” przewagi. Ukraińcy szybko dogonili przeciwników i wyszli na prowadzenie, by po chwili je znów stracić. Potem z kolei to Portugalia na skutek błędów własnych straciła przewagę i na tablicy wyników ukazał się remis, 20:20. Jednak mimo falującej formy udało się siatkarzom Silvy doprowadzić do tie-breaka, w którym nie wykorzystali nadarzających się okazji i to Ukraina zanotowała na swoim koncie zwycięstwo.

godz. 17.30 Portugalia – Ukraina 2:3 (18:25, 23:25, 25:21, 26:24, 11:15)

Portugalia: Ferreira Marco Evan, Tavares Miguel, Cveticanin Filip, Martins Phelipe, Ferreira Alexandre, Reis Lopes Andre, Casas Ivo (l0

Ukraina: Kovalov Illia, Viietskyi Dmytro, Semeniuk Yurii, Teryomenko Dmytro, Didenko Vladyslav, Plotnytskyi Oleh, Brova Horden (l)

Zdecydowanie nie tak wyobrażaliśmy sobie spotkanie reprezentacji Polski z najsłabszą drużyną w grupie A. Vital Heynen na ten mecz desygnował zupełnie inny skład w porównaniu do meczu z Portugalią i Serbią. Biało-czerwoni pewnie wygrali tylko pierwszego seta, potem zaczęły się kłopoty. Na szczęście naszym zawodnikom udało się je przezwyciężyć i w konsekwencji wygrali to spotkanie i zapisali na swoim koncie komplet punktów.

Więcej o meczu tutaj: ME 2021 [M]: Polacy wygrywają z Grecją | Siatkówka w obiektywie (s-w-o.pl)

godz. 20.30 Grecja – Polska 1:3 (15:25, 22:25, 25:20, 24:26)

Grecja: Papalexiou Georgios, Petreas Georgios, Kasampalis Stavros, Andreopoulos Charalampos, Mouchlias Dimitrios, Protopsaltis Athanasios, Kokkinskis Menelaos (l)

Polska: Nowakowski Piotr, Kaczmarek Łukasz, Łomacz Grzegorz, Śliwka Aleksander, Bieniek Mateusz, Semeniuk Kamil, Zatorski Paweł (l) oraz Wojtaszek Damian (l), Drzyzga Fabian, Kurek Bartosz, Leon Wilfredo, Kochanowski Jakub, Fornal Tomasz