Mistrzostwa Europy mężczyzn zbliżają się wielkimi krokami. Już w piątek Polacy zagrają swój pierwszy mecz z reprezentacją Estonii. Przed rozpoczęciem turnieju, kilka słów o celach Biało-czerwonych, powiedział drugi trener reprezentacji Polski – Michał Mieszko Gogol.

Polska wybiera się na Mistrzostwa Europy po kwalifikacjach na Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020 i to był główny cel tego sezonu. Jaki jest więc cel polskiej reprezentacji na tym turnieju?

Michal Mieszko Gogol: Wszystkie zespoły pokażą się z dobrej strony w tych zawodach a najlepsze wrócą do domu z medalem. Ponadto, po zdobyciu złota na zeszłorocznych Mistrzostwach Świata, w jakiś sposób czujemy obowiązek walki o najwyższe cele. Nasza drużyna jest w dobrej formie i dlatego chcemy grać o medale. Oczywiście, najpierw musimy znaleźć się w pierwszej czwórce, a następnie zastanowimy się co dalej. To nasz sposób na ten turniej.

Czy będzie mniej presji niż podczas eliminacji olimpijskich w Gdańsku?

Michal Mieszko Gogol: Myślę, że turniej kwalifikacyjny na Igrzyska Olimpijskie był o wiele częściej wspominany niż Mistrzostwa Europy. Drugą rzeczą jest to, że EuroVolley do tej pory trochę „uciekło” z uwagi mediów, ale wciąż ludzie będą oczekiwać od nas najlepszego występu i medalu. Dlatego chcemy dojść jak najdalej i zdobyć to, co możemy.

Mecze grupowe nie powinny stanowić większego problemu dla Polski…

Michal Mieszko Gogol: Formuła Mistrzostw Europy jest taka, że w turnieju mamy aż 24 drużyny i jest to całkiem sporo. Musimy wygrać mecze grupowe, ale możemy również zmieniać zawodników z pierwszej szóstki, aby dobrze przygotować się do następnej rundy.

Nawiązując do PGE Skry Bełchatów, na Mistrzostwach Europy będzie trzech graczy i trzech pracowników.

Michal Mieszko Gogol: To wyjątkowy rok dla całej reprezentacji narodowej, ponieważ będzię wiele wydarzeń i meczów. Jest to jeden z najbardziej zatłoczonych kalendarzy ostatnich lat i już jesteśmy zmęczeni. Pamiętajmy, że do rozegrania są jeszcze dwa turnieje, te zawody i Puchar Świata a to wszystko jeszcze w połowie września. Nadal jest dużo meczów i trudno jest utrzymać najwyższy poziom. Jednak trener – Vital Heynen, ma plan, który nie zmieni się do końca sezonu.

Po EuroVolley wrócisz do PGE Skry Bełchatów i rozpoczniesz kolejny etap przygotowań do nowego sezonu w PlusLidze.

Michal Mieszko Gogol: Jestem pewien, że będzie dobrze. Będę w stanie skupić się na jednym celu i na pewno zrobimy wszystko, aby być w pełni przygotowanym na sezon w PlusLidze.

W piątek reprezentacja Polski rozpocznie walkę na Mistrzostwach Europy. Wraz z przeciwnikami z grupy D, Biało – czerwoni swoje mecze będą rozgrywać w Holandii.

źródło: cev.eu/ oprac. własne

photo: Krawczyk.photo