W dniach 7 i 8 września w Ankarze rozgrywane są decydujące mecze Mistrzostw Europy kobiet. W stolicy Turcji zmierzą się ze sobą reprezentacje gospodyń turnieju, Polski oraz Włoch i Serbii. Dzisiejsze spotkania zadecydują, które zespoły powalczą o złoto, a które o trzecie miejsce europejskiego czempionatu.

Pierwsze półfinałowe starcie to mecz aktualnych mistrzyń świata z wicemistrzyniami. Premierowa odsłona, wygrana przez Serbki, była bardzo wyrównana. Oba zespoły popełniły tyle samo błędów własnych i grały z bardzo wysoką skutecznością w ataku jak i w przyjęciu.

Druga partia zaczęła się od prowadzenia Włoszek, które przy znakomitej dyspozycji w defensywie (70% pozytywnego i aż 60% perfekcyjnego przyjęcia), popełniły bardzo dużo błędów w końcówce seta. Kolejna odsłona to przede wszystkim słabsza gra podopiecznych Zorana Terzicia w ataku (33% skończonych akcji na siatce). Natomiast zawodniczki z Italii wzięły sprawy w swoje ręce i wyszły na prowadzenie (23:19) kończąc set na swoją korzyść.

W ostatniej, czwartej  partii mistrzynie świata pokazały swoją klasę, krok po kroku budując przewagę (6:3), (15:10), (20:14) nad bezradnymi przeciwniczkami. Najczęściej punktującą Serbką w dzisiejszym meczu okazała się być Tijana Bosković, która zdobyła łącznie 22 „oczka” i posłała na stronę rywalek trzy asy serwisowe.

Zwycięstwem nad reprezentacją Włoch, siatkarki z Serbii zagwarantowały sobie grę w finale Mistrzostw Europy. W meczu o tytuł mistrzyń kontynentu zmierzą się z gospodarzem turnieju – Turczynkami.

Serbia – Włochy 3:1 (25:22, 25:21, 21:25, 25:20)

Skład reprezentacji Serbii: Busa Bianka (1), Lazović Katarina (2), Popovic Mina (5), Mirkovic Sladjana (8), Mihajlovic Brankica (9), Ognjenovic Maja (10), Veljkovic Stefana (11), Pusic Teodora (L), Bjelica Ana (13), Aleksić Maja (14), Popovic Silvija (L), Bosković Tijana (18), Milenković Bojana (19), Blagojevic Jelena (20)

Skład reprezentacji Włoch: Indre Sorokaite (1), Ofelia Malinov (5), Monica De Gennaro (L), Raphaela Folie (7), Alessia Orro (8), Cristina Chirichella (10), Anna Danesi (11), Sarah Luisa Fahr (13), Sylvia Chinelo Nwakalor (15), Lucia Bosetti (16), Miriam Fatime Sylla (17), Paola Ogechi Egonu (18), Beatrice Parrocchiale (L), Terry Ruth Nkemdilim Enweonwu (21)

źródło: oprac.własne/fot: CEV