Za nami dzień zmagań 1/8 finału Mistrzostw Europy Kobiet. W Budapeszcie rywalizowały zespoły z Holandii, Grecji, Azerbejdżanu oraz Bułgarii. Bardzo pewne, trzysetowe zwycięstwa odnotowały Holenderki i Bułgarki, przypieczętowując swój awans do ćwierćfinału.

Pierwsze spotkanie w Papp László Sportaréna, pomiędzy siatkarkami z Holandii i Grecji rozpoczęło się od wyrównanej gry obu zespołów. Dopiero w końcówce partii  a prowadzenie wyszły Oranje (21:17) i zakończyły premierową odsłonę na swoją korzyść. W drugim secie nastąpił chwilowy zryw Greczynek, które nie zdołały utrzymać czteropunktowe przewagi (11:7) i w konsekwencji przegrały 25:23.

Trzecią partię Holenderki kontrolowały już od pierwszej piłki, sukcesywnie odskakując rywalkom (8:3), (16:8) i kończąc mecz 25:12. Pomarańczowe dobrze spisywały się dziś w ataku, popisując się 52% skutecznością w tym elemencie.

Holandia – Grecja 3:0 (25:21, 25:23, 25:12)

Skład reprezentacji Holandii: Kirsten Knip (L), Yvon Belien (3), Celeste Plak (4), Robin De Kruijf (5), Maret Balkestein-Grothues (6), Juliet Lohuis (7), Myrthe Schoot (L), Looneke Sloetjes (10), Anne Buijs (11), Britt Bongaerts (12), Laura Dijkema (14), Marrit Jasper (18), Nika Daalderop (22)

Skład reprezentacji Grecji: Artakianou Maria-Eleni (L), Oikonomidou Maria (5), Dioti Panagiota (6), Lamprousi Georgia (7), Konomi Areta (L), Strantzali Olga (9), Merteki Evangelia (10), Vasilantonaki Anthi (11), Papafotiou Athina (12), Totsidou Athanasia (13), Christodoulou Styliani (14), Kalantatze Anna (16), Emmanouilidou Angeliki-Melina (18), Vlachaki Konstantina (20)

Kolejne starcie pomiędzy zespołami z Azerbejdżanu i Bułgarii trwało jedynie 70 minut. Pierwszy set obie drużyny rozpoczęły bardzo spokojnie, lecz od stanu 6:6 podopieczne Ivana Petkova wzięły sprawy w swoje ręce i zakończyły partię 25:12. W kolejnej odsłonie, podobnie jak w poprzedniej, również przy remisie 6:6 Bułgarki zaczęły wychodzić na prowadzenie (16:11), (20:13).

Trzeci set, okazał się być najbardziej wyrównanym. Najwyższa przewaga (7:3), została szybko zniwelowana przez Azerki, które już do końca meczu nie pozwoliły rywalkom na wyższe niż dwupunktowe prowadzenie. Wygrane tego meczu zapisały na swoim koncie aż 8 asów serwisowych i 9 punktowych bloków.

Azerbejdżan – Bułgaria 0:3 (12:25, 16:25, 23:25)

Skład reprezentacji Azerbejdżanu: Yana Azimova (2), Odina Aliyeva (5), Ayshan Abdulazimova (6), Olena Hasanova (7), Yelyzaveta Samadova (8), Anastasiya Bezsonova (9), Krystsina Yagubova (14), Polina Rahimova (17), Shafagat Alishanova (18), Bayaz Aliyeva (L), Marharyta Azizova (20), Maryia Kiryluk (22)

Skład reprezentacji Bułgarii: Dimitrova Gergana (1), Dimitrova Nasya (2), Petrova Kristiana (L), Paskova Miroslava (6), Kitipova Lora (7), Barakova Petya (8), Todorova Mira (10), Karakasheva Mariya (12), Milanova Aleksandra (14), Todorva Zhana (L), Vasileva Elitsa (16), Becheva Elena (17), Krivoshiiska Mariya (20), Rachkovska Vangeliya (23)

źródło: oprac.własne/fot: CEV