Faza grupowa na Mistrzostwach Europy kobiet dobiegła końca. Pierwsze cztery miejsca z każdej grupy awansowały do 1/8 finału i już w niedziele będą walczyć o grę w ćwierćfinale. Poniżej podsumowanie tych wydarzeń i rozkład niedzielnych meczów.

Grupa A rywalizowała w Turcji, a konkretnie w jej stolicy Ankarze. Tureccy kibice oprócz rodaczek mogli obserwować na parkiecie ekipy Bułgarii, Finlandii, Francji, Grecji, Serbii. Awans do fazy grupowej z pierwszego miejsca zagwarantowały sobie Serbki, które wygrały wszystkie mecze. Na drugim miejscu uplasowała się reprezentacja Turcji, która przegrała tylko z wcześniej wspomnianymi Serbkami. Trzecia pozycja należy do Bułgarii, która zdobyła siedem punktów a na czwartym, ostatnim miejscu gwarantującym awans, znalazła się drużyna z Grecji z sześcioma punktami. W Ankarze oprócz meczów fazy grupowej rozegrane zostaną także ćwierćfinały, półfinały i mecze o medale.

Polskie siatkarki wraz z Belgijkami, Portugalkami, Słowenkami, Ukrainkami i Włoszkami miały okazję się zmierzyć w łódzkiej Atlas Arenie. 1/8 finału a także ćwierćfinały będą rozgrywanę w Łódzi. Jest to jedyne miasto nie będące stolicą kraju organizatora. Biało-Czerwone zaledwie raz w historii miały okazję grać przed własną publicznością w tej imprezie. Pierwsze miejsce w grupie B należy do Włoszek które zdobyły trzynaście punktów a ich jedynym przegranym meczem był ten wczorajszy, z reprezentacją Polski. Biało-Czerwone uplasowały się na drugim miejscu z dwunastoma punktami. Trzecie miejsce zajęła Belgia z jedną przegraną przeciwko reprezentantkom z Włoch a czwarte miejsce należy do Słowenii która z piecioma punktami awansowała dalej.

Po raz pierwszy w historii, udział w organizacji Mistrzostw Europy wzięły Węgry. W Budapeszcie gospodynie mierzyły się z ekipami Azerbejdżanu, Chorwacji, Estonii, Holandii i Rumunii. Pierwsze miejsce w grupie, z kompletem zwycięstw, należy do reprezentacji Holandii, która wygrała wszystkie swoje spotkania 3:0. Drugie miejsce na podium należy do zawodniczek z Azerbejdżanu, te uległy tylko Holenderkom i z 10 punktami awansowały dalej. Trzecie miejsce, z taką samą ilością punktów jak Azerbejdżan ale z większą ilością przegranych setów, zajęła drużyna z Chorwacji a na czwartym stopniu uplasowała się Rumunia z sześcioma punktami.

Drużyny, które trafiły do grupy D rozegrały swoje mecze w stolicy Słowacji. W Bratysławie, oprócz gospodyń, walczyły Niemcy, Rosja, Hiszpania, Szwajcaria i Białoruś. Niemki z kompletem zwycięstw zajęły pierwsze miejsce. Rosjanki uplasowały się na drugim miejscu, oddając dwa punkty po pięciosetowym pojedynku przeciwko reprezentacji Niemiec. Trzecie miejsce należy do Słowaczek, przergały one z drużynami które w grupie zajęły lepsze miejsce od nich. Czwarte, ostatnie miejsce gwarantujące awans, zajęła Hiszpania z pięcioma punktami na koncie.

W 1/8 finału cztery najlepsze drużyny z grupy A zagrają z zespołami grupy C. Podobnie grupa B będzie rywalizować z ekipami z grupy D. Organizatorzy którzy zakwalifikowali się do dalszych rozgrywek zagrają w nich przed własną publicznością.

Drabinka 1/8 finału Mistrzostw Europy 2019 siatkarek:

1 września 2019:

Mecze rozgrywane w Polsce:

Godzina 18:00
D1–B4: Niemcy – Słowenia

Godzina 20:30
B2–D3: Polska– Hiszpania

Mecze rozgrywane w Turcji:

Godzina 16:00
A1–C4: Serbia – Rumunia

Godzina 18:30
A2–C3: Turcja – Chorwacja

Mecze rozgrywane w Słowacji:

Godzina 15:30
D2–B3: Rosja – Belgia

Godzina 18:00
B1–D4: Włochy – Słowacja

Mecze rozgrywane na Węgrzech:

Godzina 16:00
C1–A4: Holandia – Grecja

Godzina 18:30
C2–A3: Azerbejdżan – Bułgaria

oprac. własne
źródło:cev.eu
photo: Katarzyna Kozłowska