Mistrzostwa Europy kobiet wkroczyły w decydującą fazę. Osiem najlepszych zespołów przystąpiło dziś do walki w ćwierćfinałach. Drużyny z Włoch, Rosji, Niemiec i Polski rozgrywają swoje mecze w łódzkiej Atlas Arenie. Zwycięzcy spotkań 1/4 finału udadzą się do Ankary, gdzie będą walczyć o medale europejskiego czempionatu.

Już od początku pierwszej partii Rosjanki budowały swoją przewagę. Przy stanie 17:17 Włoszki odrobiły aż pięciopunktową stratę, lecz nie zdołały zakończyć tej odsłony na swoją korzyść. Natomiast drugi set rozpoczął się od wyrównanej gry obu zespołów. Od remisu po 13 siatkarki z Italii wyszły na cztery „oczka” prowadzenia (18:14), ale podopieczne Vadima Pankova dogoniły rywalki (18:18), które tym razem nie popełniły błędów w końcówce i wyrównały wynik meczu. Kolejne dwie odsłony, wygrane przez reprezentantki Włoch, to ich bardzo dobra gra na siatce. Siatkarki z Rosji, mimo świetnego przyjęcia, zostały zatrzymane aż 12 razy w dwóch setach.

Najczęściej punktującą zawodniczką była włoska atakująca – Paola Egonu, która zdobyła łącznie 28 „oczek”, z czego 25 atakiem. Egonu posłała również na stronę przeciwniczek trzy asy serwisowe.

Zwycięstwo 3:1 nad Rosjankami dało Włoszkom awans do półfinału Mistrzostw Europy kobiet, w którym zmierzą się z reprezentacją Serbii.

Rosja – Włochy 1:3 (27:25, 22:25, 25:27, 21:25)

Skład reprezentacji Rosji: Lazarenko Angelina (1), Efimova Ekaterina (3), Chikrizova Daria (L), Koroleva Irina (6), Romanova Tatiana (7), Goncharova Nataliya (8), Galkina Alla (L), Kurilo Margarita (11), Startseva Evgeniya (13), Fetisova Irina (14), Voronkova Irina (16), Parubets Kseniia (18), Khaletskaia Mariia (19), Lazareva Anna (26)

Skład reprezentacji Włoch: Indre Sorokaite (1), Ofelia Malinov (5), Monica De Gennaro (L), Raphaela Folie (7), Alessia Orro (8), Cristina Chirichella (10), Anna Danesi (11), Sarah Luisa Fahr (13), Sylvia Chinelo Nwakalor (15), Lucia Bosetti (L), Miriam Fatime Sylla (17), Paola Ogechi Egonu (18), Beatrice Parrocchiale (20), Terry Ruth Nkemdilim Enweonwu (30)

źródło: oprac.własne/fot: CEV