Reprezentacja Iranu, która zajmuje obecnie 11. miejsce w rankingu FIVB jest doskonale znana polskim kibicom. W tym roku podopieczni Stephane Antigi zmierzyli się z nią w ramach Ligi Światowej i Memoriału Huberta Jerzego Wagnera.

Mimo że reprezentacja Iranu uważana jest za jedną z najlepszych drużyn na arenie międzynarodowej, tegoroczny występ w Pucharze Świata będzie dopiero jej trzecim. Wcześniej  Irańczycy rywalizowali w tych rozgrywkach w 1991 roku, zajmując 11. miejsce i w 2011 roku, kiedy to wywalczyli miejsce 9. Jeszcze parę lat temu byli jedną z egzotycznych drużyn, o której zawodnikach nikt wcześniej nie słyszał. Zespół ten odnosił  sukcesy, ale jedynie na swoim kontynencie, między innymi zdobywając złote medale Mistrzostw Azji w 2011 i 2013 roku. Na arenie międzynarodowej największym osiągnięciem było dotychczas zajęcie 4. miejsca w Lidze Światowej w 2014 roku. Na tej imprezie zaliczyli w sumie trzy występy. W 2013 roku zajęli 9. miejsce, w ubiegłym roku natomiast 7. Irańczykom idzie coraz lepiej również na mistrzostwach świata. Na tych organizowanych w Polsce w 2014 roku zajęli bowiem 6 miejsce.

Puchar Świata będzie dla wszystkich drużyn biorących w nim udział pierwszą okazją na zdobycie przepustki na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Dla Persów wiąże się to z czymś więcej – Irańczycy jeszcze nigdy w swojej historii nie uczestniczyli w igrzyskach. Czy uda im się wreszcie zakwalifikować  i pojechać do Rio? Z pewnością tak jak i inne ekipy budują formę na Japonię. Na ten moment ich gra nie wygląda rewelacyjnie. W rozegranym ostatnio Memoriale Huberta Jerzego Wagnera podopieczni Slobodana Kovača zajęli 4. miejsce, wygrywając w całym turnieju zaledwie jednego seta. Trener Irańczyków tak skomentował grę drużyny: – Ciężko cokolwiek powiedzieć po tak zawstydzającym występie. Chciałbym bardzo przeprosić wszystkich kibiców. Boję się pomyśleć co to będzie, jeśli w takiej formie pojedziemy na Puchar Świata. Nie wiemy gdzie leży problem. Wychodzimy na parkiet ze strachem, bez energii, boimy się dotknąć piłki… Muszę znaleźć jakieś rozwiązanie. – Później tłumaczył tą porażkę przede wszystkim ciężkimi treningami, ale także brakiem posłuszeństwa zawodników, którzy w poszczególnych meczach nie chcieli dać z siebie maksimum. Lepiej poszło im w meczach sparingowych rozegranych w Moskwie, w których dwukrotnie pokonali reprezentację Rosji 3:2. Swoje zmagania w Pucharze Świata 2015 Iran rozpocznie 8 września o godz. 5:10 (czasu polskiego) meczem przeciwko Argentynie.

Szeroki skład reprezentacji Iranu na Puchar Świata 2015:

Mir Saeid Marouflakrani, Mehdi Mahdavi, Amir Ghafour, Farhad Piroutpour, Seyed Mohammad Mousavi Eraghi, Adel Gholami, Saman Faezi, Mostafa Sharifat, Mojtaba Mirzajanpour, Shahram Mahmoudi, Milad Ebadipour, Farhad Ghaemi, Hamzeh Zarini, Mohammadjavad Manavinezhad, Abdolreza Alizadeh, Mahdi Marandi, Mohammadreza Moazzen, Pourya Fayazi Damnabi, Mohammad Taher Vadi, Mohammadhassan Senobar

Terminarz meczów reprezentacji Iranu w Pucharze Świata 2015 (czasu polskiego):

8 września godz. 5:10  Argentyna – Iran

9 września godz. 8:10 Tunezja – Iran

10 września godz. 5:10 Iran – Wenezuela

12 września godz. 5:10 Polska – Iran

13 września godz. 11:40 Iran – Rosja

16 września godz. 8:10 Włochy – Iran

17 września godz. 5:10 USA – Iran

18 września godz. 12:20 Japonia – Iran

21 września godz. 10:10 Australia – Iran

22 września godz. 7:10 Kanada – Iran

23 września godz. 4:10 Egipt – Iran