LM: CEV wprowadzi nowe zasady w rozgrywkach o europejskie puchary

W przyszłym sezonie obowiązywać będą nieco inne zasady przyznawania ilości miejsc w europejskich pucharach. Ma to  znaczenie również dla polskich drużyn, które w tym roku zmierzą się w tych prestiżowych rozgrywkach. 

Z PlusLigi będziemy mogli wystawić po trzy zespoły. Dwa będą miały bezpośredni awans do fazy grupowej LM, natomiast trzeci powalczy w kwalifikacjach. W przypadku Ligi Siatkówki Kobiet do Ligi Mistrzyń awansują dwie najlepsze w poprzednim sezonie drużyny. Wszystko za sprawą tego, że tym razem CEV będzie brała pod uwagę punkty zespołów z trzech ostatnich lat, a nie tylko ubiegłego.

Zarówno w przypadku zmagań w Lidze Mistrzów jak i Lidze Mistrzyń do walki przystąpi 20 drużyn podzielonych na pięć grup po cztery zespoły. Awans do ćwierćfinału wywalczą zwycięzcy grup oraz trzy najlepsze ekipy, z drugiej lokaty po fazie zasadniczej, będziemy więc mieli o dwa zespoły więcej niż w minionych rozgrywkach. Kolejną zmianą będzie brak turnieju finałowego. W przypadku ćwierćfinału jak i półfinału rozegrany zostanie mecz i rewanż, które zadecydują o awansie do kolejnej fazy rozgrywek. Najlepsze zespoły w meczu finałowym zmierzą się na neutralnym gruncie. Gospodarz obu meczów (zarówno męskiego jak i żeńskiego finału) ma być ten sam.

źródło: CEV

Facebook Comments