Od wtorku do czwartku w jastrzębskiej Hali Widowiskowo-Sportowej rozgrywany jest turniej kwalifikacyjny do Ligi Mistrzów. Jego zwycięzca awansuje do kolejnej fazy rozgrywek. W inauguracyjnym meczu Jastrzębski Węgiel pokonał bez straty seta Stroitiel Mińsk.

W lipcu tego roku Europejska Konfederacja Siatkówki rozszerzyła listę potencjalnych uczestników Ligi Mistrzów w edycji CEV Champions League Volley 2021. To otworzyło furtkę drużynie Jastrzębskiego Węgla do udziału w tych elitarnych rozgrywkach na Starym Kontynencie. Klub spełnił postawione przez CEV w tym zakresie warunki, a mianowicie: brał udział w dwóch z trzech ostatnich edycji LM i zajął co najmniej piąte miejsce w krajowych rozgrywkach w sezonie 2019/2020. W tym przypadku było to czwarta lokata.

Droga do fazy grupowej edycji 2020/21 prowadzi przez dwie rundy kwalifikacyjne. W kwalifikacjach Ligi Mistrzów rywalizować będzie łącznie 18 zespołów.

Pierwotnie każda z ekip uczestniczących w kwalifikacjach miała być organizatorem jednego turnieju z trzema drużynami w swojej grupie, ale ze względu na epidemię koronawirusa i kwestie logistyczne, liczba turniejów już w pierwszej rundzie kwalifikacji została ograniczona. Tak jest chociażby w przypadku naszej grupy, gdzie zamiast trzech turniejów u każdego z zespołów rozegrany będzie jeden, a jego organizatorem został właśnie Jastrzębski Węgiel. Awans do 2. rundy uzyska tylko zwycięzca tego turnieju.

Natomiast w 2. rundzie sześć najlepszych zespołów zostanie podzielonych na dwie grupy po trzy drużyny. Pierwotny plan zakłada, że i w tym przypadku każda z drużyn ma zorganizować wewnątrzgrupowy turniej (łącznie trzy turnieje), które odbędą się w dniach 13-29.10.2020, ale czy faktycznie odbędzie się w takiej formule, przekonamy się wkrótce.

———————————————————————————————————————————————

Dzisiaj Jastrzębski Węgiel w koncertowy sposób rozpoczął udział w turnieju kwalifikacyjnym grupy C, bowiem na inaugurację pokonał bez straty seta białoruski zespół, Stroitiel Mińsk.

Stroitiel Mińsk – Jastrzębski Węgiel 0:3 (25:27, 24:26, 14:25)

Składy zespołów:

Stroitiel Mińsk: Pavel Audochanka (13), Siarhei Antanovich (10), Siarhei Akulich (8), Aliaksei Komar (8), Kanstantsin Tsiushkevich, Kanstanstsin Panasenko (6), Maksim Budziukhin (l) oraz Ilya Lapato (l), Raman Pasavets, Anton Sinhayeuski, Petr Miniankou (1), Vadzim Pranko

Jastrzębski Węgiel: Yacine Louati (13), Łukasz Wiśniewski (7), Lukas Kampa, Mohamed Al Hachdadi (19), Jurii Gladyr (6), Tomasz Fornal (10), Jakub Popiwczak (l) oraz Jakub Bucki (2), Eemi Tervaportti (4), Michał Szalacha, Patryk Cichosz-Dzyga

MVP spotkania: Mohamed Al Hachdadi 

jastrzebskiwegiel.pl/inf.własna