Ligue AM: Szybkie zwycięstwo Tours, porażka mistrzów Francji

Za nami pierwsza runda meczów ćwierćfinałowych francuskiej Ligue AM. Po pierwszych meczach fazy play-off bliżej kolejnego etapu są drużyny z Paryża, Tours, Tourcoing i Ajaccio.

Tours VB nie miało najmniejszych problemów z pokonaniem Arago de Sète w pierwszym meczu ćwierćfinałowym. Podopieczni Cédrica Enarda kontrolowali przebieg całego spotkania i nie pozwolili przyjezdnym na wygranie chociażby seta. Najwięcej punktów dla miejscowych zdobył Hermans Egleskalns, który zakończył spotkanie z dorobkiem 19 „oczek”. TVB dobrze spisało się w polu serwisowym, a najlepiej Konstantin Cupkovic (3 asy serwisowe). Wśród przyjezdnych najwięcej razy punktował się Axel Trutchev, który zapisał na swoim koncie 11 punktów, z czego 4 zdobył blokując rywali na siatce.

Aktualny mistrz Francji uległ ponownie Tourcoing LM. Podopieczni Igora Juricica zdecydowanie lepiej rozpoczęli mecz (12:16), ale w decydujących momentach pierwszego seta lepsi okazali się miejscowi. Goście w kolejnych odsłonach zagrali pewniej i wyszli na prowadzenie 2:1, ale Chaumont doprowadziło do tie-breaka. Gospodarze fatalnie rozpoczęli jednak piętego seta (1:5), a zawodnicy Tourcoing byli skuteczni w ofensywie, nie pozwolili im już odrobić strat i to oni triumfowali w pierwszym pojedynku. Liderami przyjezdnych byli Martti Juhkami (18) i Ronald Jimenez (19), a po stronie Chaumont najwięcej razy punktował Stephen Boyer (18).

Również po pięciu emocjonujących setach poznaliśmy zwycięzcę pierwszego meczu pary Paryż – Montpellier. Po wygraną przed własną publicznością sięgnęli siatkarze ze stolicy. Choć sam pojedynek był zacięty to można zauważyć jeden element, w którym paryżanie okazali się znacznie lepsi – blok. Siatkarze Paris Volley blokowali rywali na siatce 12 razy (najwięcej Wouter Ter Maat i Ardo Kreek – 4), a podopieczni Oliviera Lecata w sumie 7. Najwięcej razy w drużynie gości tym elementem punktował Jean Patry (3). Atakujący Montpellier zdobył 29 „oczek” i był najlepiej punktującym graczem wśród przyjezdnych. Identyczną ilość punktów na swoim koncie zapisał zawodnik klubu ze stolicy, Wouter Ter Maat.

Bliżej półfinału jest także GFC Ajaccio, które pokonało Stade Poitevin VB w tie-breaku. Mecz należał do zaciętych, a prowadzenie w całym spotkaniu zmieniało się po każdym secie. Podopieczni trenera Frédérica Ferrandeza okazali się jednak bardziej skuteczni w piątej odsłonie i zapisali na swoim koncie pierwsze ćwierćfinałowe zwycięstwo. Z dobrej strony w tym spotkaniu pokazał się kapitan Ajaccio – Brett Dailey, który zdobył 17 punktów i 5 razy blokował rywali na siatce (ogólnie GFC Ajaccio – 17 bloków, Stade Poitevin – 11). Najwięcej punktów dla gospodarzy zdobył Jose Gonzalez (24), a dla przyjezdnych Al Hachdadi (30).

Komplet wyników pierwszych meczów ćwierćfinałowych Ligue AM:

Tours VB – Arago de Sète 3:0 (25:18, 25:21, 25:22)

Tours VB: Hernan (3), Gotsev (9), Egleskalns (19), Diefenbach (4), Wounembaina (10), Cupkovic (11), Henno H. (L) oraz Jouffroy, Reichert i Rabiller

Arago de Sète: Moreau (9), Redwitz (2), Truhtchev (11), Mendez (9), Szwarc (9), Imhoff (5), Peironet (L) oraz Piazetta i Grozdanov

Chaumont VB 52 Haute-Marne – Tourcoing LM 2:3 (27:25, 21:25, 19:25, 25:17, 9:15)

Chaumont VB 52 Haute-Marne: Louati (13), Jansen VanDoorn (5), Gonzalez, Aguenier (12), Boyer (18), Mijailovic (14), Mouiel (L) oraz Saeta (7), Ben Tara (1), Rodriguez i Duquette

Tourcoing LM: Wohlfahrtstätter, Klyamar (8), Tavares (3), Juhkami (18), Zopie (13), Jimenez (19), Lemay (L) oraz Schouteten, Smit (1), Capet (3) i Thoral

Paris Volley – Montpellier VUC 3:2 (21:25, 28:26, 21:25, 25:22, 15:13)

Paris Volley: Pinheiro (3), Ter Maat (29), Stahl (4), Gergye (12), Kuklinski (5), Kreek (13), Rossard N. (L) oraz Lafitte (2) i Lavagne (9)

Montpellier Volley UC: Kaba (8), Aganits (10), Delgado (13), Saitta, Patry (29), Sens (12), Duee (L) oraz Diachkov (1), Cedic, Panou i Bultor (3)

GFC Ajaccio – Stade Poitevin VB 3:2 (25:23, 23:25, 26:28, 25:21, 15:12)

GFC Ajaccio: Takaniko (5), Miranda (18), Dailey (17), Lacassie (4), Gonzalez (24), Radic (12), Exiga (L) oraz Castard, Carle (8) i Bruckert (2)

Stade Poitevin VB: Geiler (10), Kokkinakis (14), Al Hachdadi (30), Koelewijn (7), Zimmerman (2), Bjelica (21), Barais (L) oraz Stern (1), Tranchot, Gosselin i China (L)