Ligue AM: Finał dla Tours i Chaumont!

Obie rywalizacje półfinałowe zakończyły się po dwóch meczach. W drugiej rundzie mistrzowie Francji wygrali z Paris Volley w czterech setach, a Tours VB nie miało żadnych problemów z pokonaniem GFC Ajaccio. Finał ligi francuskiej odbędzie się 5. maja w Paryżu.

Aktualni mistrzowie Francji pokonali Paris Volley w czterech setach i awansowali do finału. Spotkanie w Paryżu lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy już na początku wypracowali sobie kilka punktów przewagi (8:4). Paryżanie prowadzili przez większą część seta, ale pod koniec Chaumont udało się doprowadzić do wyrównania i gry na przewagi, w której lepsi byli przyjezdni. Podopieczni trenera Doriana Rougeyrona zapisali na swoim koncie z kolei drugiego seta i nie pozwolili gościom przekroczyć granicy dwudziestu punktów. Po drugiej odsłonie zakończyła się jednak bardzo skuteczna gra miejscowej drużyny. Siatkarze Paris Volley mieli problemy z kończeniem swoich ataków (II set – 58%, III i IV set – 38%), a mistrzowie kraju byli z kolei coraz bardziej skuteczni i triumfowali w całym meczu 3:1. Podopieczni Silvano Prandiego zagrali dużo lepiej w bloku – zapisali na swoim koncie aż 16 punktów tym elementem, a paryżanie 7 (najwięcej Yacine Louati – 4). Liderem drużyny przyjezdnej był niewątpliwie Stephen Boyer, który zakończył mecz z dorobkiem 23 punktów. Identyczną ilość “oczek” zdobył zawodnik z Paryża – Wouter Ter Maat.

Drugie półfinałowe starcie GFC Ajaccio i Tours VB miało zupełnie inny przebieg niż pierwsze (wówczas ekipa z Tours wygrała dopiero w tie-breaku – przyp.red.).  Podopieczni trenera Ferrandeza od samego początku spotkania mieli problemy z nawiązaniem wyrównanej gry i  przyjezdni na początku każdej partii odskakiwali im na kilka “oczek”. Zespół Cedrica Enarda wygrał mecz w trzech setach i awansował do wielkiego finału. Dobre zawody rozegrał Konstantin Cupkovic, który zakończył spotkanie z dorobkiem 13 punktów na swoim koncie i uzyskał ponad 50% skuteczności w ofensywie. O jedno “oczko” mniej miał na swoim koncie Hermans Egleskalns. Wśród gospodarzy najwięcej punktował Jose Luis Gonzalez (16).

Paris Volley – Chaumont VB 52 Haute-Marne 1:3 (24:26, 25:19, 16:25, 20:25)

Paris Volley: Pinheiro (3), Ter Maat (23), Stahl (7), Gergye (14), Kuklinski (7), Kreek (7), Rossard N. (L) oraz Lavagne (2)

Chaumont VB 52 Haute-Marne: Louati (14), VanDoorn, Gonzalez (7), Aguenier (7), Boyer (23), Mijailovic (11), Mouiel (L) oraz Saeta, Duquette, Rodriguez (6) i De Marchi

GFC Ajaccio – Tours VB 0:3 (23:25, 19:25, 23:25)

GFC Ajaccio: Takaniko (1), Miranda (3), Dailey (5), Carle (12), Gonzalez (16), Radic (5), Exiga (L) oraz Lacassie, Castard (2), Petrov (1) i Morgado (2)

Tours VB: Hernan (1), Gotsev (7), Egleskalns (12), Diefenbach (8), Wounembaina (11), Cupkovic (13), Henno H. (L) oraz Reichert i Rabiller

Mistrza Francji poznamy 5. maja. Przypomnijmy, że w Ligue AM o mistrzowskim tytule decyduje tylko jedno spotkanie. Tego samego dnia w Paryżu odbędą się także mecze finałowe Ligue AF i Ligue BM.