Duża niespodzianka na zakończenie turnieju Ligi Narodów w Osace! Waleczni gospodarze po niezwykłym, pięciosetowym boju pokonali reprezentację Włoch.

Japończycy od początku stawiali wicemistrzom olimpijskim spory opór, a problemy Azzurrich nasiliły się jeszcze po kontuzji ich rozgrywającego. Simone Giannelli przez uraz kolana nie mógł kontynuować spotkania, a jego miejsce na boisku zajął Luca Spirito. Siatkarze z Azji co prawda dwukrotnie musieli gonić wynik, ale nie zamierzali składać broni i doprowadzili do tie-breaka. Decydujące starcie od prowadzenia 4:1 rozpoczęli Włosi, ale już po chwili na tablicy widniał rezultat 6:5 dla gospodarzy. Zespół z Kraju Kwitnącej Wiśni zanotował jeszcze fantastyczną końcówkę i wygrał do 10, sprawiając ogromną radość sobie i fanom zgromadzonym w Osaka Municipal Central Gymnasium. Pierwszoplanową rolę w japońskim zespole odegrał Yuji Nishida. 18-letni atakujący uzbierał 24 „oczka”, będąc najlepiej punktującym graczem dzisiejszego pojedynku.

Japonia – Włochy 3:2 (21:25, 25:21, 23:25, 25:22, 15:10)

Składy zespołów:

Japonia: Yuji Nishida (24), Tatsuya Fukuzawa (11), Masahiro Yanagida (10), Haku Ri (10), Akihiro Yamauchi (9), Naonobu Fujii (1), Taichiro Koga (L) oraz Kentaro Takahashi (1), Issei Otake, Masahiro Sekita, Hiroaki Asano

Włochy: Gabriele Nelli (21), Filippo Lanza (15), Simone Anzani (14), Luigi Randazzo (11), Daniele Mazzone (8), Simone Giannelli (2), Salvatore Rossini (L) oraz Simone Parodi (7), Enrico Cester (1), Davide Candellaro, Luca Spirito, Fabio Balaso (L)

fot: FIVB