Reprezentacja Włoch to pierwszy rywal Polaków podczas turnieju Ligi Narodów w Osace. Dotychczasowe pojedynki między tymi drużynami były zazwyczaj bardzo ciekawe, więc przed dzisiejszym starciem warto zapoznać się z porównaniem biało-czerwonych i Azzurrich.

Head To Head:

• Polska i Włochy spotkają się dziś po raz dwudziesty na międzynarodowym podwórku. Minimalnie lepszym bilansem spotkań mogą pochwalić się biało-czerwoni, którzy wygrali dziesięć meczów, przy dziewięciu triumfach rywali.
  • Polacy wygrali pięć z sześciu ostatnich meczów z Włochami. Porażkę ponieśli w pamiętnym meczu Pucharu Świata 2015.
  • Jedno ze wspomnianych zwycięstw to mecz na mistrzostwach świata 2014, kiedy to biało-czerwoni pokonali Azzurrich 3:1, a później sięgnęli po tytuł.
  • Tylko dwa mecze między Polską a Włochami kończyły się w trzech setach – były to triumfy siatkarzy z Italii w Lidze Światowej 1999 i 2011.

Włochy:

• Włosi rozpoczęli Ligę Narodów od kompletu zwycięstw w pierwszym turnieju. W drugim poradzili sobie już dużo słabiej, przegrywając dwa z trzech spotkań.
  • Siatkarze Gianlorenzo Blenginiego mogą przegrać drugi mecz z rzędu na światowych parkietach. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce podczas ubiegłorocznej Ligi Światowej, kiedy ulegli kolejno Kanadzie i Belgii.
  • Azzurri mogą przegrać drugi mecz z rzędu w stosunku 3:0 na głównym turnieju po raz pierwszy od Igrzysk Olimpijskich w 1988 roku.
  • Przed ostatnią porażką z Argentyną Włosi w piętnastu spotkaniach z rzędu wygrywali co najmniej seta.
  • Ivan Zaytsev w Lidze Narodów uzbierał już 118 punktów. Wyprzedza go jedynie atakujący reprezentacji Chin, Chuan Jiang, który na koncie ma o dziesięć „oczek” więcej.
  • Zaytsev z dorobkiem 16 „oczek” był najlepiej punktującym włoskiej ekipy w ostatnim meczu z Argentyną.

Polska:

• W niedzielę biało-czerwoni ponieśli pierwszą porażkę w Lidze Narodów. Po serii pięciu wygranych ulegli reprezentacji Niemiec.
  • Polacy z piętnastoma punktami plasują się na pozycji lidera Ligi Narodów. Wyprzedzają Brazylijczyków lepszym stosunkiem setów.
  • Cztery z pięciu zwycięstw w Lidze Narodów siatkarze Vitala Heynena  odnieśli bez straty seta.
  • Polska może wygrać pięć meczów w stosunku 3:0 na głównym turnieju po raz pierwszy od Ligi Światowej 2012, kiedy odnieśli osiem takich zwycięstw i triumfowali w całych rozgrywkach.
  • Michał Kubiak z dorobkiem 68 „oczek” jest najlepiej punktującym siatkarzem reprezentacji Polski w Lidze Narodów. Kapitan biało-czerwonych z powodu problemów zdrowotnych zakończył już jednak swój udział w tym turnieju.
  • Tylko Dmitrij Muserski (0.76) ma większą średnią bloków na set od Kubiaka (0.65) w Lidze Narodów.