Dzisiejszym spotkaniem z Kanadą w krakowskiej Tauron Arenie biało-czerwoni zakończą pierwszy weekend Ligi Narodów. Zapraszamy do zapoznania się z garścią przedmeczowych ciekawostek i statystyk.

Head To Head:

• W głównych turniejach Polska mierzyła się z Kanadą jedenaście razy, wygrywając wszystkie spotkania.
  • Reprezentacja Polski jest jedyną drużyną, z którą Kanadyjczycy nie wygrali w międzynarodowych turniejach, mierząc się z nią więcej niż jeden raz
  • Biało-czerwoni z żadnym innym rywalem nie mają tak dobrego bilansu w światowych rozgrywkach. Druga w tej statystyce jest Tunezja, z którą Polacy wygrali wszystkie sześć spotkań.
  • We wspomnianych jedenastu turniejowych meczach z Polską, Kanadyjczycy wygrali w sumie tylko cztery sety.
  • Obie ekipy spotkały się na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. Zespół Huberta Jerzego Wagnera wygrał wówczas 3:0, a potem wywalczył złoty medal.

Polska:

• Biało-czerwoni w Lidze Narodów nie stracili jeszcze seta. W trzech partiach wygrali mecze z Koreą Południową i Rosją.
  • Polacy dwukrotnie rozpoczynali międzynarodowy turniej od trzech zwycięstw w stosunku 3:0. Dokonali tego podczas mistrzostw świata w 2006 (7 takich wygranych z rzędu) i 2014 roku (3).
  • Reprezentacja Polski może dziś zanotować trzy turniejowe wygrane z rzędu po raz pierwszy od Igrzysk Olimpijskich w Rio. Wówczas pokonali kolejno Egipt, Iran i Argentynę.
  • Do wczorajszego zwycięstwa z Rosją biało-czerwonych poprowadzili głównie Michał Kubiak (19 punktów) i Łukasz Kaczmarek (16 „oczek”).

Kanada:

• Siatkarze z Kraju Klonowego Liścia rozpoczęli Ligę Narodów od przegranej 3:0 z Rosją, a wczoraj w takim samym stosunku pokonali Koreę Południową.
  • Kanadyjczycy mogą dziś zanotować drugie zwycięstwo z rzędu w stosunku 3:0. Ostatnia ta sztuka udała im się w lipcu 2016 roku, gdy w Lidze Światowej bez straty seta ograli Turcję i Portugalię.
  • We wczorajszym meczu z Koreą najwięcej punktów w zespole z Kanady zdobyli Stephen Maar (12) i Graham Vigrass (11).
  • Gdy selekcjoner Kanadyjczyków, Stephane Antiga prowadził reprezentację Polski, dwukrotnie mierzył się ze swoją obecną drużyną. Wygrywał wtedy 3:1 (Puchar Świata) i 3:2 (turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich).