Siergiej Szlapnikow powołał czternaście nazwisk na pierwszy turniej Ligi Narodów, który już w ten weekend odbędzie się w Katowicach i Krakowie. 

Mistrzowie Europy przyjechali do Polski w nieco okrojonym zestawieniu. W kadrze na nadchodzący turniej zabrakło choćby Siergieja Grankina czy Maksima Michajłowa, którzy odpoczywają jeszcze po długim sezonie klubowym. W czternastce nie zmieścił się również środkowy Lokomotiwu Nowosybirsk, Iljas Kurkajew. Kibice w Spodku i Tauron Arenie zobaczą za to w akcji powracającego do reprezentacji Dmitrija Muserskiego czy nowego kapitana Sbornej, Dmitrija Wołkowa.

Dziś w Katowicach odbyła się konferencja prasowa przed nadchodzącym turniejem.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że znów możemy zagrać w Polsce. Niedawno zakończyła się liga rosyjska, w związku z czym nie mieliśmy zbyt dużo czasu na przygotowania do Ligi Narodów. Myślę, że formuła tych rozgrywek jest sprawiedliwa, ponieważ bierze w nich udział szesnaście zespołów i każdy z nich zagra po piętnaście spotkań. Będziemy więc mogli oglądać naszych rywali i zbierać doświadczenie, co jest kluczowe w kontekście mistrzostw świata. Turniej będzie ciężki, bo jego terminarz jest bardzo wąski. Chcę dać szansę wielu graczom, ponieważ Liga Narodów jest ku temu świetną okazją – powiedział selekcjoner Sbornej, Siergiej Szlapnikow.

Pierwszym rywalem Rosjan w Lidze Narodów będą Kanadyjczycy. W sobotę mistrzowie Europy zmierzą się zaś z reprezentacją Polski, a w niedzielę, na zakończenie turnieju, zagrają z Koreą Południową.

– Nie mieliśmy zbyt dużo czasu na przygotowanie się do nadchodzących spotkań, ponieważ niedawno zakończyliśmy rozgrywki ligowe. Jesteśmy jednak optymistycznie nastawieni do tego turnieju, chcemy pokazać to, co mamy najlepszego i dać szansę różnym graczom. Mamy silnych przeciwników, więc musimy dobrze przygotować się do tych meczów. W zeszły weekend zagraliśmy dwa towarzyskie spotkania z Bułgarią i oba wygraliśmy. Zawsze trudno jest jednak grać przeciwko Polsce na ich terenie, ponieważ mają bardzo entuzjastyczne wsparcie od fanów – przyznaje świeżo upieczony kapitan Rosjan, Dmitrij Wołkow.

Skład reprezentacji Rosji na pierwszy turniej Ligi Narodów:

Rozgrywający: Paweł Pankow, Igor Kobzar

Atakujący: Konstantin Bakun, Romanas Szkuljawiczus

Środkowi: Ilja Własow, Igor Filippow, Dmitrij Muserski,  Inal Tawasiew

Przyjmujący: Anton Karpukow, Dmitrij Wołkow, Aleksander Markin, Jegor Kliuka,

Libero: Aleksander Sokołow, Roman Martyniuk

źródło: fivb.org, pzps.pl