Już za kilkanaście godzin reprezentacja Polski kobiet rozpocznie rywalizację w Lidze Narodów w amerykańskim Lincoln w stanie Nebraska. Podopieczne Jacka Nawrockiego zmierzą się  gospodyniami – Amerykankami, Włoszkami oraz Turczynkami.

Na zwołanej przed turniejem konferencji trenerzy reprezentacji wypowiedzieli się o celach swoich drużyn na najbliższe tygodnie rywalizacji w Lidze Narodów:

Karch Kiraly, trener reprezentacji USA: Najbardziej jesteśmy podekscytowani faktem, że gramy w naszym kraju. Nigdy nie zaczynaliśmy turnieju tak wcześnie – 15 maja. W ostatnich latach przystępowaliśmy do rywalizacji w World Grand Prix dopiero na początku lipca. Teraz wszyscy musimy wprowadzić poprawki do przygotowania kadry, bowiem turniej ten będzie przede wszystkim procesem dawkowania odpowiedniej ilości odpoczynku. Większość naszych zawodniczek, szczególnie tych, które w tym tygodniu dołączyły do kadry, miały tego odpoczynku bardzo niewiele.

Giovanni Guidetti, trener reprezentacji Turcji:  Dla nas będzie to bardzo interesujący turniej. Jesteśmy bardzo młodym zespołem, ponieważ straciliśmy wiele bardzo doświadczonych zawodniczek. Zaczniemy od czegoś nowego – od nowego pokolenia, nowej mentalności z dużą dawką motywacji i wyzwań, jakie stoją przed nami. Oczywiście na początku napotkamy wiele trudności, ponieważ na pewno nie jesteśmy jeszcze gotowi na tak wysoki poziom gry. Jednak jesteśmy tutaj, aby się uczyć i każdego dnia stawać się coraz lepszym.

David Mazzanti, trener reprezentacji Włoch:  Teraz pierwszym celem mojej drużyny jest zdobycie doświadczenia przez młode zawodniczki, które zagrają w pierwszym i drugim tygodniu turnieju. Po drugiej rundzie do zespołu dołączę pozostałe siatkarki. Dla mnie pierwsza i druga runda są ważne z punktu widzenia ogrania i zebrania doświadczenia. W trzech ostatnich rundach chcemy poprawić naszą grę i spróbować zagrać wszystkimi zawodniczkami.

Jacek Nawrocki, trener reprezentacji Polski:  Po pierwsze, naszym celem jest pozostanie w Lidze Narodów Siatkówki na przyszły rok.  Mamy teraz czas na transformację. W tym roku straciliśmy kilka doświadczonych zawodniczek. Grając, zbierzemy nowe umiejętności i zrobimy kolejny krok na wyższy poziom siatkówki. Nasza drużyna narodowa nie miała szans na grę z zespołami z najwyższej półki takimi jak USA czy Brazylia. Dla nas jest  bardzo ważne, aby wykorzystać tę szansę.

źródło: fivb.org, foto: fivb.org