Dziś wieczorem biało-czerwoni rozpoczną rywalizację wśród sześciu najlepszych zespołów tegorocznej edycji Ligi Narodów.  Oprócz Polaków do turnieju finałowego zakwalifikowały się reprezentacje Brazylii, Iranu, Rosji, Francji oraz Stanów Zjednoczonych, gospodarzy F6.

Rok temu nasi siatkarze dostali się do finałów rozgrywanych we Francuskim Lille z szóstej pozycji, mając na koncie 10 zwycięstw i 5 porażek. Niestety zajmując 3 miejsce w grupie B turnieju kończącego zawody, odpadli z dalszej gry. Triumfatorami Ligi Narodów 2018 byli natomiast Rosjanie, srebro zdobyli gospodarze, a na ostatnim stopniu podium stanęli siatkarze z USA.

W tym sezonie Mistrzowie Świata zakończyli rywalizację w fazie interkontynentalnej na 5 miejscu w tabeli, wygrywając 11 z 15 spotkań. Za nimi uplasowali się jedynie gospodarze, co oznacza, że najbliższe mecze z czołowymi zespołami VNL nie będą należały do najłatwiejszych. Polacy wraz z Brazylijczykami i Irańczykami tworzą grupę B, która  rozpocznie dziś zmagania meczem Polska-Brazylia. W grupie A premierowe spotkanie rozegrane zostanie pomiędzy zespołami Francji i USA.

Podczas pierwszego weekendu zmagań, w Katowicach, siatkarze Heynena ulegli Canarinhos 1:3, więc w dzisiejszym inauguracyjnym spotkaniu, będą mieli okazję zrewanżować się podopiecznym Renana Dal Zotto. Zwycięzca tego meczu znacząco przybliży się do udziału w półfinale.

Warto przypomnieć, że awans do Final Six nie był priorytetem dla Vitala Heynena, dlatego nie zabiera on do Chicago zawodników z podstawowego składu reprezentacji Polski, którzy przygotwują się do turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich. Trener podkreśla jednak, że rozgrywki w Stanach Zjednoczonych będą dobrym sprawdzianem dla młodych siatkarzy, którzy niedawno zadebiutowali  w seniorskiej kadrze. Napewno nie zawiodą oni kibiców i będą chcieli zająć jak najwyższą pozycję na koniec tegorocznej Ligi Narodów.

Reprezentacja Polski mężczyzn na Final Six Siatkarskiej Ligi Narodów 2019

Rozgrywający: Marcin Janusz, Marcin Komenda

Przyjmujący: Bartosz Bednorz, Tomasz Fornal, Bartosz Kwolek, Piotr Łukasik

Atakujący: Bartłomiej Bołądź, Łukasz Kaczmarek, Maciej Muzaj

Środkowi: Norbert Huber, Karol Kłos, Andrzej Wrona

Libero: Jędrzej Gruszczyński, Jakub Popiwczak

 

źródło: opracowanie własne/fot: FIVB