Niespodziewany triumf w finale Ligi Mistrzyń odniosły siatkarki Igor Gorgonzola Novara. Podopieczne Massimo Barboliniego we włoskim pojedynku pokonały Imoco Volley Conegliano i sięgnęły po pierwszy tytuł w historii.

Faworytkami spotkania o zwycięstwo w Lidze Mistrzyń był zespół z Conegliano. Drużyna Joanny Wołosz przed dwoma tygodniami bez większych problemów uporała się z ekipą z Nowary w finale ligi włoskiej i za wszelką cenę chciała powtórzyć ten scenariusz w berlińskiej Max Schmeling Halle. Dzisiejsze starcie wyglądało jednak zupełnie inaczej.

Pierwsze dwie odsłony przebiegały pod wyraźne dyktando siatkarek Igor Gorgonzola Nowara, które szybko budowały sobie przewagę i konsekwentnie rozbijały szyki mistrzyń Italii. Zawodniczki Imoco Volley były bezradne. Nie potrafiły nawiązać wyrównanej walki z rozpędzonymi rywalkami, wobec czego po dwóch starciach na tablicy widniał rezultat 2:0 dla podopiecznych Massimo Barboliniego.

Niemające już nic do stracenia siatkarki z Conegliano postawiły więc wszystko na jedną kartę, chcąc przedłużyć swoje nadzieje w tym spotkaniu. Zaowocowało to coraz większymi problemami w przyjęciu po stronie Novary, w grę której wkradały się również błędy własne. Do tego w zespole Daniele Santarelliego dobrą zmianę dała Karsta Lowe i w efekcie mistrzynie Włoch rozbiły rywalki do 14. Nie udało im się jednak pójść za ciosem, a siatkarki z Novary dopięły swego w czwartej odsłonie. Paola Egonu i spółka wygrały 25:22, a w całym meczu 3:1 i odniosły historyczny triumf w Champions League.

Kolejny raz Ligi Mistrzyń nie udało się więc wygrać Joannie Wołosz. Rozgrywająca reprezentacji Polski miała dotąd w dorobku srebrny i brązowy medal tych rozgrywek. Dziś znów musi zadowolić się drugim miejscem.

Igor Gorgonzola Novara – Imoco Volley Conegliano 3:1 (25:18, 25:17, 14:25, 25:22)

Składy zespołów:

Nowara: Lauren Carlini (4), Cristina Chirichella (7), Francesca Piccinini (3), Michelle Bartsch-Hackley (21), Stefana Veljković (5), Paola Ogechi Egonu (27), Stefania Sansonna (L) oraz Letizia Camera, Celeste Plak, Paula Yamila Nizetich, Erblira Bici (1), Giorgia Zannoni

Conegliano: Robin De Kruijf (11), Anna Danesi (12), Samanta Fabris (1), Joanna Wołosz (4), Kimberly Hill (10), Miriam Fatime Sylla (4), Monica De Gennaro (L) oraz Marta Bechis, Eleonora Fersino, Karsta Lowe (16), Valentina Tirozzi, Gaia Moretto (L)

fot: CEV