W ciągu kilku ostatnich dni siatkarskie środowisko żyło ostateczną szansą wielu europejskich potęg na awans do tegorocznych Igrzysk Olimpijskich. Z ośmiu zespołów tylko zwycięzca turnieju zdobywał upragniony bilet do Tokio. W finale kwalifikacji ostatecznie spotkały się reprezentacje Francji i Niemiec. Po decydującym meczu to podopieczni Laurenta Tillie mogli cieszyć się z awansu na imprezę czterolecia.

Premierowa odsłona finałowego starcia rozpoczęła się od wyrównanej gry punkt za punkt. Od wyniku 16:16 gospodarze mieli problem z kończeniem kluczowych akcji, dzięki czemu przyjezdni szybko wyszli na aż pięciopunktową przewagę (21:16). Niemcy nie dali już rady dogonić rozpędzonych podopiecznych Laurenta Tillie, którzy dosyć pewnie zwyciężyli w tym secie 25:20.

Drugi set rozpoczął się od długiej akcji na korzyść zwycięzców pierwszej partii. Krótko po tym, francuzi wyszli na prowadzenie 5:1, jednak gospodarze szybko odrobili straty (6:6) dzięki swojej skutecznej grze na siatce. Od stanu 12:12 Niemieccy siatkarze zaczęli popełniać błędy i znów Les Bleus odskoczyli na cztery punkty (18:14) utrzymując swoją przewagę do końca tego seta i obejmując już dwusetowe prowadzenie w spotkaniu.

Trzeci i jednocześnie ostatni set rywalizacji dobrze rozpoczęli Niemcy (6:3), jednak bardzo szybko roztrwonili wypracowaną przez siebie przewagę. Do staniu po 20 gra obu zespołów dostarczała wielu emocji, ponieważ Francuzi byli już o krok od awansu, natomiast gospodarze zawzięcie walczyli o przedłużenie meczu. Ostatecznie po znakomicie zagranej końcówce to Les Bleus mogli unieść Darumę w geście zwycięstwa w turnieju, gwarantując sobie udział w tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich w stolicy Japonii.

Niemcy – Francja 0:3 (20:25, 20:25, 23:25)

Niemcy: Georg Grozer (20),Christian Fromm (5), Denys Kaliberda (5), Marcus Boehme (5), Tobias Krick (4), Lukas Kampa (2), Marcus Steuerwald (L) oraz Anton Brehme (1), Ruben Schott, Moritz Reichert, Simon Hirsch, Moritz Karlitzek, Jan Zimmermann, Julian Zenger (L)

Francja: Jean Patry (14), Earvin NGapeth (12), Nicolas Le Goff (11), Berthelemy Chinenyeze (10), Yacine Louati (6), Antoine Brizard, Jenia Grebennikov (l) oraz Julien Lyneel, Daryl Bultor, Timothee Carle, Benjamin Toniutti, Julien Winkelmuller, Kevin Tillie, Kevin Le Roux (L)

źródło: oprac.własne/fot: Magdalena Gajek