Już jutro zaczyna się walka o bilet do Rio! Czas na reprezentacje prosto z Bałkanów. Szkoleniowiec kadry – Plamen Konstantinow podał czternastoosobowy skład, który w Berlinie będzie walczył o olimpijskie kwalifikacje. Wiemy że w bułgarskiej ekipie znalazło się m.in. trzech libero. Do Berlina pojedzie także doskonale znany z polskich parkietów przyjmujący Asseco Resovii Rzeszów – Nikołaj Penczew.

Po rezygnacji Mateja Kazijskiego z grania w narodowych barwach, koledzy z reprezentacji zanotowali znaczny spadek formy. Zdobycie 14. miejsca na mistrzostwach świata w 2014 roku było katastrofą dla bułgarskiej federacji. Mistrzostwa Europy w 2015 wyglądały znacznie lepiej. Na swoim terenie podopieczni Konstantinowa wywalczyli czwarte miejsce. Mimo, iż nie stanęli na podium, ta pozycja była uznana za sukces. Reprezentacja Bułgarii obecnie zajmuje 8 miejsce w światowym rankingu FIVB. To awans o jedną pozycje w porównaniu z poprzednim rankingiem.

Plamen Konstantinow do stolicy Niemiec nie mógł zabrać m.in. Cwetana Sokołowa, który mimo, że wyleczył już kontuzję barku, nie powrócił jeszcze do pełni sił. W związku z tym trener Bułgarii postawił na Władymira Nikołowa i Nikołaja Uczikowa. W Berlinie nie wystąpi także Todor Aleksiew, który skręcił kostkę. Do składu powraca natomiast Todor Skrimow. Obok niego wśród przyjmujących znalazł się także Nikołaj Penczew, który na co dzień broni barw Asseco Resovii Rzeszów.

Trener reprezentacji Bułgarii zdecydował się na to, by do Berlina zabrać aż trzech libero. Na tej pozycji mogą zatem wystąpić Teodor Salparow, Władysław Iwanow i Martin Bożiłow.

Myślę, że wszystkie zespoły mają dokładnie te same problemy, a podstawowym z nich jest krótki okres przygotowania do turnieju. Myślę, że nikt z moich kolegów trenerów nie podjąłby się typowania faworytów turnieju. Wierzę, że nasza praca w ciągu ostatnich kilku dni zaowocowała, bo mieliśmy kilku nowych graczy – przyznał trener Bułgarów, Plamen Konstantinow.

Bułgarzy zagrają w grupie B razem z drużynami z Rosji, Finlandii i Francji. Swój pierwszy mecz rozegrają w środę. Na przeciwko siatki staną reprezentanci Finlandii. Najlepszy zespół turnieju awansuje bezpośrednio do igrzysk olimpijskich, które odbędą się w Rio de Janeiro. Ekipy z drugiej i trzeciej pozycji będą miały ostatnią szansę na wywalczenie biletu do Brazylii w maju w turnieju interkontynentalnym rozgrywanym w Japonii.

28 i 29 grudnia przygotowujące się do turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich reprezentacje Serbii i Bułgarii rozegrały w Belgradzie dwa mecze sparingowe. W obu lepsi okazali się podopieczni trenera Nikoli Grbicia, wygrywając 3:1 i 3:0. Obaj szkoleniowcy dokonywali dużej ilości zmian w składach swoich zespołów. W pierwszym meczu grę Serbów kreował Aleksa Brdjović, a w drugim Nikola Jovović. Serbowie będą pierwszymi rywalami biało-czerwonych w Berlinie.

Skład reprezentacji Bułgarii na turniej kwalifikacyjny w Berlinie:
Rozgrywający: Georgi Bratojew, Lubomir Agnocew
Atakujący: Władymir Nikołow, Nikołaj Uczikow
Przyjmujący: Todor Skrimow, Nikołaj Penczew, Mirosław Gradinarow, Metodi Ananiew
Środkowi: Wiktor Josifow, Nikołaj Nikolow, Teodor Todorow
Libero: Teodor Salparow, Władysław Iwanow, Martin Bożiłow

Zobacz również:

-> Berlin 2016: Terminarz reprezentacji Polski
-> Terminarz i wyniki [Berlin]: Turniej kwalifikacyjny do IO2016
-> Plan transmisji turnieju kwalifikacyjnego do IO 2016
-> Terminarz i wyniki [Ankara]: Turniej kwalifikacyjny do IO2016