Już dziś w gdańskiej ERGO Arenie startuje Turniej Kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich. Do walki o bilet do Tokio przystąpi reprezentacje Polski, Francji, Tunezji i Słowenii. Pierwszym rywalem podopiecznych Vitala Heynena będzie zespół zajmujący 22. lokatę w rankingu FIVB – Tunezja.

Mistrzowie Afryki dotychczas sześciokrotnie wzięli udział w Igrzyskach Olimpijskich, choć tych występów z pewnością nie zaliczają do udanych, bo na 33 rozegrane spotkania wygrali tylko jedno – 3:2 z Egiptem na IO w Los Angeles w 1984 roku. Podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Świata, podopieczni włoskiego szkoleniowca Antonia Giacobbe, zajęli przedostatnie – 23. Miejsce.

Tunezyjczycy natomiast świetnie spisują się w mistrzostwach kontynentalnych, w których triumfowali aż dziesięciokrotnie. 28 lipca 2019 roku obronili tytuł mistrza Afryki wywalczonego przed rokiem. W meczu o złoto pokonali  Kamerun 3:2 po niezwykłej walce.

Biało-Czerwoni dotychczas mierzyli się z reprezentacją Tunezji w niewielu spotkaniach, lecz wszystkie potoczyły się po myśli naszych siatkarzy. Ostatni mecz rozegrany między tymi drużynami miał miejsce w 2015 roku podczas Pucharu Świata rozgrywanego w Japonii. Podopieczni Stephane Antigi zwyciężyli wtedy zdecydowanie 3:0.

źródło: oprac.własne/polsatsport.pl