Po wczorajszym zwycięstwie 3:0 nad reprezentacją Tunezji, podopieczni Vitala Heynena podejmą Francuzów. W składzie Trójkolorowych na Turniej Kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich nie zabrakło największych gwiazd. Jak potoczy się dzisiejsze spotkanie Biało-Czerwonych?

Reprezentacja Francji to zespół prezentujący doskonałą formę na poziomie międzynarodowym od wielu lat. Pod wodzą trenera Phillipa Blaina, francuscy siatkarze wywalczyli brąz Mistrzostw Świata w Argentynie, srebrne medale Mistrzostw Europy w 2003 i 2009 roku oraz drugie miejsce w Lidze Światowej w 2006 roku.

Podczas polskiego czempionatu 5 lat temu, podopieczni trenera  Laurenta Tillie uplasowali się tuż za podium. Natomiast w kolejnych latach nie mieli sobie równych: dwukrotnie triumfowali w Lidze Światowej w latach 2015 i 2017 oraz wywalczyli złoto Mistrzostw Europy w 2015 roku.

Początek obecnego sezonu był dla reprezentantów Francji poligonem doświadczalnym. Podobnie jak Vital Heynen, trener Trójkolorowych podczas Ligi Narodów eksperymentował ze składem, choć udało im się awansować na turniej Finał Six w Chicago. W przeciwieństwie do Biało-Czerwonych, Francuzi nie mogą zaliczyć turnieju finałowego do udanych. Po porażce w swojej grupie z USA i Rosją zajęli ostatecznie szóste miejsce tegorocznych rozgrywek VNL.

Obie ekipy mierzyły się ze sobą w wielu oficjalnych spotkaniach jak i towarzyskich. Trójkolorowi trzykrotnie wystąpili też na Memoriale Huberta Jerzego Wagnera. Obecnie w PlusLidze występuje liczna grupa Francuzów, z doświadczonym rozgrywającym Benjaminem Toniuttim i znakomitym przyjmującym Julienem Lyneelem na czele.

Skład reprezentacji Francji na Turniej Kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich:

Rozgrywający: Antoine Brizard, Benjamin Toniutti

Przyjmujący: Trevor Clevenot, Julien Lyneel, Earvin N’Gapeth, Kevin Tillie

Atakujący: Stephen Boyer, Jean Patry

Środkowi: Daryl Bultor, Barthelemy Chinenyeze, Nicolas Le Goff, Kevin Le Roux

Libero: Jenia Grebennikov, Nicolas Rossard

źródło: oprac.własne/polsatsport.pl/ fot: Magdalena Gajek