Za nami jedno z najważniejszych spotkań Biało-czerwonych w tegorocznym sezonie reprezentacyjnym. Podopieczni Vitala Heynena ograli Francuzów 3:0 i są o krok od uzyskania awansu na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Poniżej przedstawiamy garść statystyk z zakończonego w Gdańsku meczu. 

Jeśli chodzi o atak, Polacy zdobyli 41. punktów, o sześć więcej od Trójkolorowych. Także w bloku nasi reprezentanci znacznie przewyższali podopiecznych Laurenta Tillie. W tym elemencie gospodarze gdańskiego turnieju uzyskali 12. “oczek”, przy zaledwie pięciu Francuzów. Nieco bardziej wyrównana może wydawać się statystyka asów serwisowych. Biało-czerwoni zanotowali 4. punktowe zagrywki, o jedną więcej od swoich dzisiejszych rywali. Obie drużyny nie ustrzegły się błędów. W sumie popełniono ich 35., z czego 18. autorstwa Trójkolorowych.

Najlepiej punktującymi zawodnikami na boisku byli Polacy. Wilfredo Leon wykonał 29. ataków i zdobył 16. punktów, Michał Kubiak atakował 19. razy, z czego skutecznie 9., a Maciej Muzaj na 14. prób zanotował 7. punktów. Z kolei nasi środkowi, Mateusz Bieniek oraz Piotr Nowakowski, uzyskali w sumie 14. “oczek”. W ekipie francuskiej najwięcej punktów, po osiem, zdobyli Stephen Boyer (23. próby) oraz Earvin Ngapeth (24. próby).

Ważnym elementem, który doskonale funkcjonował w starciu z Francuzami był blok. Piotr Nowakowski czterokrotnie powstrzymywał w ten sposób rywali. Dla porównania cała drużyna Trójkolorowych zdobyła w tym elemencie o jeden punkt więcej od naszego środkowego. Trzy “oczka” w bloku dołożył Mateusz Bieniek, dwa Maciej Muzaj.

Najbardziej do Biało-czerwonych zbliżyli się Francuzi w statystyce asów serwisowych. W całym spotkaniu zanotowano 7. punktowych zagrywek. Czterech z nich autorami byli Polacy: Wilfredo Leon, Michał Kubiak, Maciej Muzaj, Fabian Drzyzga. Trzy asy zaserwowali podopieczni Laurenta Tillie. Ich autorzy to: Boyer, Ngapeth oraz Le Roux.

Spotkanie trwało godzinę i dwadzieścia trzy minuty.

 

źródło/fot: FIVB