Kadra Słowacji na ME bez Masnego!

Trener reprezentacji Słowacji, Alberto Giuliani podał nazwiska 16 zawodników, którzy pozostali w walce o miejsca na tegorocznych Mistrzostwach Europy. Największą niespodzianką jest brak wśród nich doświadczonego rozgrywającego i wieloletniego kapitana, Michala Masnego.

fot. fivb.org

Za Słowakami pierwszy pełny tydzień treningów na obozie w Puchovie. Brało w nim udział 23 z 25 zawodników (z powodu kontuzji ze składu wypadli Milan Bencz i Martin Vydarený). W piątkowy wieczór po treningu trener Giuliani zmniejszył kadrę o kolejne siedem nazwisk: rozgrywający Michal Masný, przyjmujący Marcel Lux, Peter Janušek i Tomáš Halanda, środkowy Peter Ondrovič, atakujący Ľuboš Kostoláni i libero Marián Vitko. Wszyscy oni będą trenować w swoich klubach, gotowi do ewentualnego zastąpienia w przypadku kontuzji któregoś z podstawowego składu.

Przed rozpoczęciem przygotowań do Mistrzostw Europy mieliśmy jasną wizję. Chcieliśmy wydobyć to, co najlepsze ze słowackich siatkarzy. Chcieliśmy postawić na najbardziej doświadczonych graczy – wyjaśnia brak powołania dla Masnego Andrej Kravárik. – Kiedy się dowiedzieliśmy, że nie będziemy mieć do dyspozycji trójki podstawowych zawodników – Branislava Skladanégo, Tomáša Kmeťa i Martina Nemca – musieliśmy zmienić koncepcję – dodał asystent Giulianiego. – Zaczęliśmy myśleć o tym, żeby w reprezentacji postawić na młodych zawodników. Po zgodzie sztabu szkoleniowego i federacji, zdecydowaliśmy się na podjęcie ryzyka i oparcie się na obiecujących i sprawnych fizycznie siatkarzy.

Dlatego też ta decyzja dotknęła Masnego. Nie należy on do wysokich graczy, a co więcej dziesięć dni temu skończył 36 lat. Z drugiej strony jego doświadczenie jest największe wśród aktywnych słowackich zawodników. – Oczywiście Michał grał 13 lat w reprezentacji. Nikt temu nie przeczy. Ale nawet bez niego mamy w drużynie narodowej kilku doświadczonych zawodników – Martina Sopko st., Emanuela Kohúta, Jozefa Piovarči czy Františka Ogurčáka. Są to pozycje, na których nie mamy dużej konkurencji – stwierdził Kravárik.

16-osobowa kadra Słowacji na Mistrzostwa Europy 2015:

rozgrywający: Juraj Zaťko (ASZ Olsztyn, Polska), Filip Palgut (SK Posojilnica Aich/Dob, Austria), Daniel Končál (Asniéres Paríž, Francja)

przyjmujący: Martin Sopko st. (VK MIRAD PU Prešov, Słowacja), Matej Paták (AZS Częstochowa, Polska), František Ogurčák (ASZ Olsztyn, Polska), Štefan Chrtiansky ml. (Hypo Tirol Innsbruck, Austria), Tomáš Kriško (Dukla Liberec, Czechy)

środkowi: Emanuel Kohút (Copra Piacenza, Włochy), Šimon Krajčovič (COP Trenčín, Słowacja), Radoslav Prešinský (VK Prievidza, Słowacja), Jozef Piovarči (Spartak Myjava, Słowacja)

atakujący: Miloš Horník (Spartak VKP Komárno, Słowacja), Peter Michalovič (Vibo Valentia, Włochy),

libero: Matej Kubš (VK Ekonóm SPU Nitra, Słowacja), Ľuboš Nemec (Spartak VKP Komárno, Słowacja),

Sztab szkoleniowy:
pierwszy trener: Alberto Giuliani
asystent trenera: Andrej Kravárik
manager: Ján Uhlárik
trener przygotowania fizycznego: Francesco Cadeddu
fizjoterapeuta: Maciej Palka
statystyk: Daniel Bruch

Plan meczów sparingowych Słowaków:
4.-5.09. mecze sparingowe Czechy – Słowacja (w Czechach)
27.-28.09. mecze sparingowe Bułgaria – Słowacja (w Bułgarii)
6.10. mecz sparingowy Słowacja – Polska (Bratysława)

Mecze Słowaków na ME 2015:
grupa D (Busto Arsizio, Włochy):
piatek 9 października
17:30 Słowacja – Serbia
sobota 10 października
18:00 Słowacja – Rosja
niedziela 11 października
15:00 Finlandia – Słowacja

Facebook Comments