W pierwszym ćwierćfinałowym starciu na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio siatkarze z Kanady podejmowali zespół grający pod flagą Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Premierowa partia padła łupem zawodników z Rosji, którzy od pierwszego punktu kontrolowali wynik. Inaczej stało się w secie numer dwa, którego wynik musiała rozstrzygnąć gra na przewagi, gdyż w samej końcówce Kanadyjczycy kilkukrotnie zdołali wyrównać stan rywalizacji (20:20, 23:23). Trzecia i zarazem ostatnia odsłona była podsumowaniem dobrej dyspozycji Rosjan w tym meczu, którzy po tym zwycięstwie bez straty seta nad drużyną z Kanady mogą cieszyć się z awansu do najlepszej czwórki Igrzysk Olimpijskich.

Kanada – Rosyjski Komitet Olimpijski 0:3 (21:25, 28:30, 22:25)

Kanada: Sanders Tyler, Perrin John Gordon (11), Marshall Steven, Hoag Nicholas (9), Maar Stephen Timothy, Blankenau Jay, Sclater Ryan Joseph (12), Van Berkel Lucas (8), Vernon-Evans Sharone (1), Vigrass Graham (4), Bann Blair Cameron (L), Szwarc Arthur

RKO: Podlesnykh Yaroslav, Volvich Artem (7), Volkov Dmitry (12), Iakovlev Ivan (4), Bogdan Denis, Pankov Pavel, Poletaev Victor, Mikhaylov Maxim (12), Kliuka Egor (9), Kurkaev Ilyas, Kobzar Igor (1), Golubev Valentin (L)

źródło: FIVB / oprac.własne