Prezentujemy rywali Polaków w grupie B – będą nimi reprezentacje Argentyny, Kuby, Egiptu, Iranu oraz Rosji. Sprawdźmy, jak nasza reprezentacja prezentuje się na tle innych ekip; przypominamy także terminarz spotkań grupowych biało-czerwonych.

Argentyna

ARG

Zespół Argentyny zagra na Igrzyskach po raz siódmy w historii. Na swoim koncie reprezentacja ma jeden brązowy medal wywalczony w 1988 roku w Seulu. Argentyńczycy do udanych zaliczyć mogą swój występ w 2012 roku Londynie, który zakończyli na piątym miejscu. Reprezentacja prowadzona przez szkoleniowca Julio Velasco stale udowadnia, iż stać ich na ciągłe postępy w swojej grze. Zespół sklasyfikowany jest aktualnie na 6. miejscu rankingu FIVB.

Skład reprezentacji Argentyny na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro 2016:

Rozgrywający: Luciano De Cecco, Demian Gonzalez

Przyjmujący: Nicolas Bruno, Facundo Conte, Ezequiel Palacios, Facundo Santucci

Środkowi: Pablo Crer, Martin Ramos, Sebastian Sole

Atakujący: Bruno Lima, Cristian Poglajen

Libero: Alexis Ruben Gonzalez

W tegorocznej Lidze Światowej Argentyńczycy wygrali trzy z dziewięciu rozgrywanych spotkań, nie awansując ostatecznie do krakowskiego Final Six I dywizji. W fazie grupowej pokonali jednak zwycięzców World League – Serbów, a także reprezentacje Rosji i Francji. Argentyńczycy przystępują do walki w Rio de Janeiro pod wodzą kapitana, rozgrywającego Luciano De Cecco. W Brazylii wystąpi także jedna z plusligowych gwiazd – Facundo Conte.

Kuba

fot. FIVB

Dla Kubańczyków szczęśliwe okazały się Igrzyska w Montrealu w 1976 roku, kiedy to zajęli na IO trzecie miejsce, za reprezentacjami Polski i ZSRR. Teraz przed drużyną Kuby siódmy start w turnieju olimpijskim. Po bardzo trudnym dla tego zespołu czasie i skandalu, który wykluczył z gry sześciu kubańskich graczy (zostali oni tymczasowo aresztowani pod zarzutem dokonania gwałtu podczas turnieju II dywizji Ligi Światowej w Finlandii), młoda drużyna pod wodzą nowego szkoleniowca Nicolasa Vivesa powalczy w grupie B Igrzysk w Rio de Janeiro.

Skład reprezentacji Kuby na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro 2016:

Rozgrywający: Adrian Eduardo Goide Arredondo, Yosvani Gonzalez Nicholas

Przyjmujący: Javier Ernesto Jimenez Skull, Mario Luis Rivera Sanchez, Osniel Cecilio Rendon

Środkowi: Livan Osoria Rodriguez, Darien Dellis Ferrer, Javier Oktawio Concepcion Rohas

Atakujący: Osniel Lazaro Melgarejo Hernandez, Miguel Angel Lopez Castro

Libero: Yonder Roman Garcia Alvarez, Reinier Rohas Cohimbra

Tegoroczna Liga Światowa nie będzie więc dobrym wspomnieniem dla zespołu Kuby. Reprezentacja tego kraju nadal pozostaje w rozgrywkach II dywizji. Kubańczycy w World League zdobyli dotychczas jeden złoty, pięć srebrnych oraz trzy brązowe medale. Mistrzostwa Świata 2014 rozgrywane w Polsce Kuba zakończyła na 11. miejscu, ex aequo z drużyną Argentyny. Kuba to zespół sklasyfikowany obecnie na 17. miejscu w rankingu FIVB.

Egipt

Egipt

Zwycięscy ostatnich sześciu edycji Mistrzostw Afryki uzyskali olimpijską w afrykańskim turnieju kwalifikacyjnym, pokonując w zaciętym, pięciosetowym finale drużynę Tunezji. W dotychczasowych występach na Igrzyskach Olimpijskich Egipt nie uzyskał wyższej lokaty niż miejsce numer 10 (Sydney 2000 oraz Pekin 2008 to 11. lokata tej reprezentacji). Rio 2016 to dla tej reprezentacji piąty występ w turnieju olimpijskim w historii. Egipcjanie to drużyna prowadzona przez szkoleniowca Sherifa Hamdy El Shemerly’ego.

Skład reprezentacji Egiptu na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro 2016:

Rozgrywający: Ashraf Aboulhassan, Hossam Youssif

Przyjmujący: Mohamed Abdelmoneim, Ahmed Youssif, Mohamed Elhosseini, Omar Naguib

Środkowi: Mamdouh Abdelmoneim, Abdelhalim Ebo, Mohamed Adel

Atakujący: Ahmed Salah, Ahmed Kotb, Reda Heikal

Libero: Ahmed Abdel Aal

W tegorocznej II dywizji Ligi Światowej Egipcjanie pokonali takie zespoły jak Czechy, Chiny, Japonia czy Turcja. Siatkarze Egiptu zanotowali też 5 porażek, kończąc ostatecznie World League 2016 na 20. miejscu. Swoją najlepszą lokatę podczas sześciu występów w Lidze Światowej drużyna ta uzyskała w latach 2006 i 2008, kiedy została sklasyfikowana na 13. miejscu. Drużyna numer 20 w aktualnym rankingu FIVB zakończyła Mistrzostwa Świata 2014 w Polsce na 21. miejscu.

Iran

fot. FIVB

Zespół Iranu, który przebojem wkradł się do czołówki światowych turniejów, po raz pierwszy zagości na Igrzyskach Olimpijskich. Zespół Raula Lozano uzyskał kwalifikację jako najlepsza drużyna azjatycka światowego turnieju kontynentalnego rozgrywanego w Japonii. Irańczycy to niezwykle groźny rywal zajmujący 10. lokatę w rankingu FIVB.

Skład reprezentacji Iranu na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro 2016:

Rozgrywający: Mir Saeid Marouflakrani, Mehdi Mahdavi

Przyjmujący: Hamzeh Zarini, Milad Ebadipour, Mojtaba Mirzajanpour, Farhad Ghaemi

Środkowi: Seyed Mohammad Mousavi Eraghi, Adel Gholami, Mostafa Sharifat

Atakujący: Shahram Mahmoudi, Amir Ghafour

Libero: Mahdi Marandi

Podczas Mistrzostw Świata 2014 rozgrywanych w Polsce reprezentacja Iranu zajęła 6. miejsce, Irańczycy zostali pokonani w meczu o 5. lokatę przez mocną drużynę Rosji. Tegoroczną Ligę Światową Irańczycy zakończyli na 8. miejscu, nie uzyskawszy ostatecznie awansu do Final Six. Gwiazdą drużyny jest jej rozgrywający Sa’id Maruf.

Rosja

fot. CEV

Reprezentacja Rosji to drużyna o wielkich tradycjach, począwszy od roku 1948, kiedy to jako ZSRR zespół przystąpił do Międzynarodowej Federacji Siatkówki oraz wziął udział w pierwszych Mistrzostwach Świata 1949. Związek Radziecki pozostaje numerem jeden w klasyfikacji medalowej turnieju siatkarzy na Igrzyskach Olimpijskich – ZSRR zdobyło łącznie sześć medali, w tym trzy złote (1964, 1968 i 1980 rok). Już pod flagą rosyjską siatkarze wywalczyli na IO łącznie cztery medale, w tym jeden złoty na Igrzyskach w 2012 roku w Londynie. Po aferze związanej z dopingiem wśród rosyjskich olimpijczyków rosyjska drużyna siatkarska uzyskała ostatecznie zgodę na start w Igrzyskach w Rio i pod wodzą Vladimira Alekny będzie bronić mistrzowskiego tytułu.

Skład reprezentacji Rosji na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro 2016:

Rozgrywający: Siergiej Grankin, Igor Kobzar

Przyjmujący: Jegor Kljuka, Siergiej Tietiuchin, Dmitrij Wołkow

Środkowi: Andriej Aszczew, Artiom Wolwicz, Aleksander Wołkow

Atakujący: Konstantin Bakun, Maksim Michajłow

Libero: Artiom Jermakow, Aleksiej Werbow

Zespół Rosji to skład pełen doświadczonych zawodników, regularnie goszczących na najważniejszych światowych imprezach, takich jak Siergiej Tietiuchin, Siergiej Grankin czy Aleksiej Werbow, uzupełniona przez gwiazdy wchodzące do reprezentacji, jak np. Jegor Kljuka. Rosja nie uzyskała awansu do Final Six tegorocznej Ligi Światowej i zajęła 7. miejsce, wyprzedzając reprezentację Iranu. Także w Mistrzostwach Świata 2014 Rosjanie zakończyli turniej tuż przed Irańczykami, zwyciężając z tą reprezentacją w meczu o 5. miejsce. Rosja to zespół numer 3 rankingu światowego.

Polska

fot. FIVB

Dla biało-czerwonych rozpoczynający się turniej w Rio to dziewiąty występ na Olimpiadzie w historii. Najlepszy rezultat Polacy osiągnęli w 1974 roku, zdobywając złoty medal IO w Montrealu. Cztery razy zespół Polski kończył turniej olimpijski na piątym miejscu, w tym  podczas trzech ostatnich edycji w Atenach, Pekinie oraz Londynie. Ścieżka kwalifikacji do Rio de Janeiro była dla naszej reprezentacji wyjątkowo kręta, bowiem nie udało się uzyskać awansu z Pucharu Świata oraz europejskiego turnieju kwalifikacyjnego. Mistrzowie Świata zwyciężyli jednak w światowym turnieju kontynentalnym rozgrywanym w Japonii i udział w siatkarskim turnieju Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro stał się faktem.

Skład reprezentacji Polski na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro 2016:

Rozgrywający: Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz

Przyjmujący: Bartosz Bednorz, Rafał Buszek, Michał Kubiak, Mateusz Mika

Środkowi: Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Piotr Nowakowski

Atakujący: Dawid Konarski, Bartosz Kurek

Libero: Paweł Zatorski

Przez FIVB drużyna Polski uznawana jest za reprezentację o długich tradycjach, uczestniczącą w najważniejszych turniejach siatkarskich od roku 1949. Mecz otwarcia Mistrzostw Świata 2014 przeciwko Serbii obejrzało 61.500 widzów na Stadionie Narodowym. Turniej zakończył się finałowym zwycięstwem polskiej reprezentacji nad Canarinhos 3-1. W tegorocznej Lidze Światowej Polacy zajęli 5. miejsce, wyprzedzając reprezentację Stanów Zjednoczonych. Polska pozostaje zespołem numer 2 światowego rankingu siatkarzy FIVB.

Grupowe mecze Polaków na Igrzyskach Olimpijskich Rio De Janeiro 2016:

Niedziela, 7 sierpnia Polska – Egipt, godz. 15:00 (godz. 20:00 czasu polskiego)

Wtorek, 9 sierpnia Polska – Iran, godz. 17:05 (godz. 22:05)

Czwartek, 11 sierpnia Polska – Argentyna, godz. 15:00 (20:00)

Sobota, 13 sierpnia Polska – Rosja, godz. 15:00 (20:00)

Poniedziałek, 15 sierpnia Polska – Kuba, godz. 17:05 (22:05)

 źródło: fivb.com/oprac. własne