Zapraszamy po najważniejsze informacje na temat drużyn grupy A turnieju olimpijskiego siatkarzy Rio 2016. Zaglądamy do reprezentacji Brazylii, Włoch, USA, Francji, Kanady i Meksyku.

Siatkówka zagości na Igrzyskach Olimpijskich po raz czternasty, w Rio de Janeiro zobaczymy łącznie 12 zespołów. Swoją kwalifikację do turnieju olimpijskiego uzyskali kolejno: gospodarze – Brazylijczycy, dwa najlepsze zespoły Pucharu Świata – Stany Zjednoczone i Włochy, z kontynentalnych turniejów kwalifikacyjnych – Argentyna, Rosja, Egipt oraz Kuba, ze światowego turnieju kontynentalnego – Polska, Francja, Kanada oraz Iran, z interkontynentalnego turnieju kwalifikacyjnego – Meksyk. 12 zespołów podzielono na dwie grupy, z czego w grupie A, w systemie każdy z każdym, zmierzą się ze sobą reprezentacje Brazylii, Włoch, USA, Francji, Kanady i Meksyku. Cztery najlepsze drużyny uzyskają awans do ćwierćfinału.

Brazylia

Bra2

2008 oraz 2012 rok przyniósł reprezentacji Brazylii smak srebra Igrzysk Olimpijskich.  Na własnym terenie i przed swoją publicznością obecni liderzy rankingu FIVB z pewnością pragną medalu tylko z jednego kruszcu – złota. Do tej pory Brazylijczycy wygrali Olimpiadę w Barcelonie (1992) oraz Atenach (2004), uczestniczyli natomiast we wszystkich turniejach olimpijskich od momentu pojawienia się tej dyscypliny sportu na Igrzyskach (nieprzerwanie od 1964 roku). Na swoim koncie zespół ten ma łącznie 5 medali IO, co plasuje Brazylię na 3. miejscu wśród wszystkich reprezentacji. Przypomnijmy, że już od 15 lat drużynę prowadzi trener Bernardo Rezende. Pod jego wodzą Brazylia trzykrotnie wywalczyła tytuł Mistrza Świata, dwa razy sięgnęła po Puchar Świata, osiem razy zwyciężyła w Lidze Światowej. Czy trenerowi Rezende uda się wywalczyć drugi złoty medal Igrzysk Olimpijskich?

Skład reprezentacji Brazylii na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro 2016:

Przyjmujący: Ricardo Lucarelli, Felipe Fonteles, Maurício Borges, Douglas Souza

Środkowi: Mauricio Souza, Lucas Saatkamp, Eder

Atakujący: Wallace de Souza, Evandro Guerra

Rozgrywający: Bruno Rezende, William Arjona

Libero: Sergio

W finale tegorocznej Ligi Światowej Brazylijczycy musieli uznać wyższość Serbów (w drodze do drugiego miejsca drużyna Brazylii pokonała w Final Six reprezentacje Włoch, USA i Francji). Za jednego z najlepszych środkowych Final Six w Krakowie uznano Mauricio de Souza, Wallace zdobył natomiast miano najlepszego atakującego.

Włochy

Zajcew

Złoty medal olimpijski – to osiągnięcie którego Włosi nie zapisali jeszcze w swojej bogatej historii. Drużyna, która podobnie jak Brazylijczycy nie opuściła dotychczas żadnego z turniejów olimpijskich, dwukrotnie wywalczyła na IO srebro  (Atlanta 1996, Ateny 2004), trzy razy natomiast brązowy medal (Los Angeles 1984, Sydney 2000 i Londyn 2012). Awans do Rio Włosi zapewnili sobie podczas ubiegłorocznego Pucharu Świata w Japonii  (drugie miejsce w turnieju), ostatniego dnia turnieju wyprzedzając w klasyfikacji końcowej reprezentację Polski. Czy drużyna Włoch jest w stanie uzupełnić swój bogaty dorobek medalowy także o najważniejszy medal Igrzysk Olimpijskich?

Skład reprezentacji Włoch na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro 2016:

Rozgrywający: Pasquale Sottile, Simone Giannelli

Przyjmujący: Oleg Antonov, Osmany Juantorena, Filippo Lanza

Środkowi: Matteo Piano, Simone Buti, Emanuele Birarelli

Atakujący: Ivan Zaytsev, Luca Vettori

Libero: Massimo Colaci, Salvatore Rossini

Mistrzostwa Świata 2014 rozgrywane w Polsce reprezentacja Włoch zakończyła na odległym, 13. miejscu. O wiele lepiej czwarta drużyna rankingu FIVB spisała się w tegorocznej Lidze Światowej – Włosi zajęli lokatę tuż poza podium, po przegranej potyczce o brąz przeciwko Francji. Najlepszym rozgrywającym Final Six wybrany został Simone Giannelli. To z jego rąk piłka w Rio ma trafiać m.in. do gwiazdy zespołu, świetnie atakującego Osmany Juantoreny, od którego dyspozycji zależeć może gra i wyniki reprezentacji.

Stany Zjednoczone

USAAAA

Oprócz pamiętnego, złotego medalu Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, drużyna USA ma na koncie także złoto z Los Angeles (1984) i Seulu (1988). Tytułu nie udało się wywalczyć w Londynie, gdzie Amerykanie przegrali mecz ćwierćfinałowy przeciwko reprezentacji Włoch. Teraz drużyna Johna Sperawa, a więc Matt Anderson i spółka musi pokazać się jak najlepiej w grupie A brazylijskich Igrzysk.

Skład reprezentacji USA na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro 2016:

Rozgrywający: Kawika Shoji, Micah Christenson

Przyjmujący: Aaron Russell, Taylor Sander, William Priddy, Thomas Jaeschke

Środkowi: David Lee, Maxwell Holt, David Smith

Atakujący: Matthew Anderson, Murphy Troy

Libero: Erik Shoji

W Lidze Światowej 2015 Amerykanie stanęli na trzecim stopniu podium. W tegorocznym Final Six rozgrywek drużyna USA przegrała swoje dwa spotkania grupowe i uplasowała się na 6. miejscu, za reprezentacją Polski. W światowym rankingu Amerykanie zajmują lokatę numer 5, tuż za zespołem Włoch. Co ciekawe, USA wyprzedza reprezentację Brazylii w klasyfikacji medalowej siatkarskich turniejów Igrzysk Olimpijskich, z trzema złotymi i jednym brązowym medalem na koncie.

Francja

Rouzier

Francuzi wystąpili do tej pory na Igrzyskach Olimpijskich trzykrotnie w latach 1988, 1992, 2004, osiągając kolejno miejsca numer 8, 11 i 9. Swoją historię trójkolorowi piszą obecnie pod wodzą trenera Laurenta Tillie. Francja zajmuje aktualnie 11. miejsce w światowym rankingu.

Skład reprezentacji Francji na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro 2016:

Rozgrywający: Benjamin Toniutti, Pierre Pujol

Przyjmujący: Earvin N’Gapeth, Nicolas Maréchal, Kevin Tillie, Trévor Clevenot

Środkowi: Nicolas Le Goff, Franck Lafitte, Kevin Le Roux

Atakujący: Antonin Rouzier, Thibault Rossard

Libero: Jenia Grebennikov

Rok 2015 to pasmo sukcesów francuskiej reprezentacji, która wywalczyła zloty medal Mistrzostw Europy oraz Ligi Światowej. W tegorocznym, krakowskim Final Six Francuzi zdobyli brązowy medal (w zmaganiach grupowych Francuzi przegrali po tie-breaku z reprezentacją Polski). Gwiazdą zespołu jest niewątpliwie Earvin N’Gapeth, czy też świetnie spisujący się, uznawany za jednego z najlepszych libero na świecie, Jenia Grebennikov.

Kanada

Kanada 4

Przed zespołem Glenna Hoaga czwarty występ w turnieju olimpijskim w historii – zespół Kanady powraca do tych rozgrywek po 24 latach nieobecności. Swój najlepszy rezultat Kanadyjczycy zanotowali w Los Angeles w 1984 roku, gdzie zajęli czwarte miejsce.

Skład reprezentacji Kanady na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro 2016:

Rozgrywający: Jay Blankenau, TJ Sanders

Przyjmujący: John-Gordon Perrin, Nicholas Hoag, Frederic Winters, Steven Marshall

Środkowi: Justin Duff, Graham Vigrass, Jansen Vandoorn, Rudy Verhoeff

Atakujący: Gavin Schmitt

Libero: Blair Bann

W Lidze Światowej 2016 Kanadyjczycy wywalczyli awans do pierwszej dywizji. Swój dobry występ Kanada, obecnie 12. drużyna rankingu FIVB, zaprezentowała podczas Mistrzostw Świata 2014 w Polsce, zajmując ostatecznie miejsce numer 7.  O sile zespołu stanowi atakujący Gavin Schmitt, którego wraz  z Johnem-Gordonem Perrin w przyszłym sezonie zobaczymy w barwach Asecco Resovii Rzeszów. Na parkietach Plus Ligi w sezonie 2015/2016 oglądaliśmy Toontje Van Lankvelta i Tylera Sandersa.

Meksyk

Meksyk

Drużyna, którą zobaczymy w Igrzyskach po raz drugi, po 48 latach nieobecności – Meksykanie zagrali na IO dotychczas tylko raz w 1968 roku. Teraz zespół prowadzony przez Jorge Azaira wykorzystał szansę i uzyskał awans zwyciężając w interkontynentalnym turnieju kwalifikacyjnym rozgrywanym u siebie w Meksyku. Reprezentacja ta zbiera szlify na arenie międzynarodowej – Meksykanie wystąpili w Mistrzostwach Świata 5 razy, a ich najlepszym rezultatem jest 10. lokata w roku 1974.

Skład reprezentacji Meksyku na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro 2016:

Rozgrywający: Jesus Perales, Pedro Rangel

Przyjmujący: Jorge Quinones, Jorge Barajas, Carlos Guerra, Gonzalo Ruiz

Środkowi: Samuel Cordova, Tomas Aguilera, José Martínez

Atakujący: Néstor Orellana, Daniel Vargas

Libero: Jesus Rangel

Tegoroczną Ligę Światową zespół Meksyku zakończył na odległym 34. miejscu, wygrywając w III dywizji jedno spotkanie przeciwko drużynie Niemiec. Meksykanie to drużyna najniżej notowana w rankingu FIVB spośród uczestników tegorocznych IO – zajmują obecnie lokatę numer 26.

źródło: fivb.com/oprac. własne