FIVB odniosła się do informacji, które przyjmujący reprezentacji Brazylii, Giba przekazał mediom. Przypomnijmy, że chodzi o stwierdzenie, jakoby siedmiu graczy reprezentacji Rosji w trakcie meczu o złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Londynie było pod wpływem środków dopingujących.

“Światowa Federacja Siatkówki jest świadoma deklaracji, jakie padły na antenie brazylijskiej telewizji Globo, dotyczących konieczności dokonania weryfikacji wyników meczów finałowych turnieju olimpijskiego siatkarzy w Londynie w 2012 roku.

W trakcie programu stwierdzono, że siedmiu rosyjskich graczy podczas igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku grało na dopingu. FIVB takiej wiedzy jednak nie posiada, nie została również poinformowana o nazwiskach sportowców wymienionych w raporcie niezależnej komisji (raport McLarena), którzy uzyskali dodatni wynik dla próbek pobranych w trakcie igrzysk olimpijskich w Londynie. Ponadto FIVB nie posiada wiedzy na temat planowanych działań dotyczących odebrania medali. Dokonać tego może jedynie Międzynarodowy Komitet Olimpijski, odpowiedzialny za ich przyznawanie podczas igrzysk olimpijskich.

FIVB deklaruje aktywny udział we wszelkich działaniach federacji międzynarodowych i WADA, w celu wyciągnięcia konsekwencji wobec sportowców wymienionych w Raporcie Niezależnej Komisji.

Światowa Federacja Siatkówki zamierza prowadzić działania mające na celu ochronę czystości sportu i walkę z dopingiem. Federacja nie zamierza również wydawać kolejnych oświadczeń w tej sprawie, dopóki nie otrzyma odpowiedzi od WADA” – czytamy w treści oświadczenia jakie FIVB wysłała do brazylijskiej telewizji Globo.

źródło: polsatsport.pl, globoesporte.globo.com