Meczami z Turcją (kobiety) oraz Francją (mężczyźni) reprezentacje Polski zainaugurują turniej siatkówki w I Europejskich Igrzyskach, które odbędą się w Baku od 12 do 28 czerwca.

Oczywiście lecimy do stolicy Azerbejdżanu z jednym postanowieniem – zajść jak najdalej. Jest to turniej, w którym możemy zdobyć punkty do światowego rankingu. One są bardzo ważne w perspektywie walki o olimpijskie kwalifikacje – powiedziała Katarzyna Skowrońska-Dolata.

Nasza znakomita zawodniczka grała ostatnio w Rabicie Baku i azerską metropolię zna doskonale. – Jeżeli tylko będzie czas i chęć ze strony koleżanek do zwiedzania miasta, to mogę zostać przewodnikiem – dodała z uśmiechem.

Trener reprezentacji Jacek Nawrocki podkreśla, że turniej siatkówki kobiet zapowiada się bardzo ciekawie. – Może to być jedno z ważniejszych wydarzeń Igrzysk Europejskich. Poszczególne kraje awizują ciekawe składy. Drużyna azerska solidnie przygotowywałaa do zawodów – powiedział polski szkoleniowiec.

Pierwszym rywalem polskich siatkarek będą Turczynki, które wygrały ostatni Montreux Volley Masters. – Takie zwycięstwo jest solidną legitymacją. Tuż przed wylotem trudno określić jaki będzie ostateczny skład tureckiej reprezentacji, ale można spodziewać się, że będzie bardzo silny – dodał trener Nawrocki.

Reprezentacja Polski kobiet zagra w Baku w najmocniejszym składzie. Drużynę mężczyzn prowadzi trener Andrzej Kowal. W zespole jest bardzo dużo młodych zawodników. Jednym z najbardziej doświadczonych jest rozgrywający Paweł Woicki.Uważam, że moi młodzi koledzy mają ogromny potencjał. Stać naszą ekipę na zwycięstwa w Baku i uzyskanie dobrego wyniku – powiedział Paweł Woicki.

Chorążym reprezentacji Polski został Dawid Konarski, złoty medalista FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014. – Ten fakt stresuje chyba bardziej niż same mecze. Rozegrałem już w drużynie narodowej sporo spotkań, a flagę biało-czerwoną na wielkiej imprezie poniosę po raz pierwszy – powiedział.

Polski zespół w ostatnich dniach zgrupowania przed Igrzyskami w Baku rozegrał dwa sparingowe mecze ze Słowacją, która również zagra w Igrzyskach. W Łańcucie zespół trenera Andrzeja Kowala wygrał 4:0, natomiast dzień później w Krośnie 3:2.

Turniej siatkówki rozpocznie się 13 czerwca, dzień po uroczystym otwarciu I Igrzysk Europejskich.