Mistrzostwa Europy 2015 w Bułgarii i Włoszech to dla Holendrów najważniejszy turniej sezonu reprezentacyjnego. Pomarańczowi zakwalifikowali się do turnieju pod koniec maja, w trzeciej rundzie eliminacji, pokonując w dwumeczu Hiszpanów. Swoje grupowe mecze podopieczni trenera Gido Vermeulena rozegrają w Sofii.

fot. fivb.org

Po rozczarowujących dla Holendrów rozstrzygnięciach Ligi Światowej, w której zakończyli swoją walkę na fazie grupowej Zaplecza Elity, Pomarańczowi skupili się wyłącznie na przygotowaniu najwyższej formy na Mistrzostwa Europy.

Rywalami Holendrów w grupie A będą Niemcy, Czesi oraz gospodarze – Bułgarzy. To zestawienie drużyn zapowiada ostrą walkę o awans do kolejnej fazy Mistrzostw, w jednym “garnku” znaleźli się bowiem: przeżywający ostatnio kryzys, ale powoli wychodzący na prostą Bułgarzy, których dodatkowym atutem jest granie na własnym terenie; Niemcy – brązowi medaliści ubiegłorocznego Mundialu z charyzmatycznym szkoleniowcem Vitalem Heynenem i świetnymi zawodnikami na każdej pozycji; nieobliczalni Czesi, którzy nie mają nic do stracenia oraz Holendrzy, którzy chcą udowodnić, że należą do najlepszych drużyn w Europie.

Walka o prymat w grupie jest tym istotniejsza, że tylko pierwsze miejsce gwarantuje awans do ćwierćfinałów Euro 2015. Drużyny z miejsc numer 2 i 3 grupy A zmierzą się w meczu o ćwierćfinał z zespołami grupy C, które uplasują się, odpowiednio, na 3 i 2 lokacie.

W ramach przygotowań do Mistrzostw Europy Holendrzy rozegrali serie meczów towarzyskich, z których jedynie dwa spotkania, przeciwko reprezentacji Belgii, odbyły się przed własną publicznością. Pod koniec sierpnia Holendrzy wyjechali do Rosji, gdzie zmierzyli się z Iranem oraz dwukrotnie z gospodarzami. Pomarańczowi z wyjazdu wrócili z zaledwie jednym wygranym setem przeciwko aktualnym Mistrzom Olimpijskim. Wspomniane mecze z reprezentacją Belgii zakończyły się rezultatami 3-1 oraz 1-3. Ostatnie sprawdziany przed Mistrzostwami Europy podopieczni trenera Vermeulena rozegrali w Serbii i Estonii. Na Bałkanach oba spotkania kończyły się po tie-breakach, raz na korzyść Serbów, raz Holendrów, natomiast w Estonii Pomarańczowi wygrali jeden mecz 3-1, a w dwóch musieli uznać wyższość gospodarzy, przegrywając 0-3 i 2-3.

Reprezentanci Holandii udział w Mistrzostwach Europy rozpoczną od meczu z Czechami, po czym zmierzą się z Niemcami, a ostatni mecz fazy grupowej rozegrają z gospodarzami turnieju – Bułgarią.

fot. cev.lu

Skład reprezentacji Holandii na Mistrzostwa Europy 2015:

1 – Nimir Abdelaziz – rozgrywający – Poitiers (FRA)
2 – Yannick Van Harskamp (c) – rozgrywający – obecnie brak klubu
4 – Thijs ter Horst – przyjmujący – Copra Elior Piacenza (ITA)
7 – Gijs Jorna – libero – Noliko Maaseik (BEL)
8 – Bas van Bemmelen – środkowy – obecnie brak klubu
10 – Jeroen Rauwerdink – przyjmujący – Ziraat Bankasi Ankara (TUR)
11 – Dick Kooy – przyjmujący – Halkbank Ankara (TUR)
12 – Kay van Dijk – atakujący – obecnie brak klubu
13 – Maarten van Garderen – przyjmujący – Ravenna (ITA)
14 – Niels Klapwijk – atakujący – Besiktas (TUR)
15 – Thomas Koelewijn – środkowy – AZS Olsztyn (POL)
17 – Rob Bontje – środkowy – Noliko Maaseik (BEL)
18 – Robbert Andringa – przyjmujący – Euphony Asse Lennik (BEL)
20 – Jasper Diefenbach – środkowy – Montpellier Volley (FRA)