Wspominając edycje VII-XII Memoriału Huberta Jerzego Wagnera jednego możemy być pewni – Polacy nas nie zawiedli. We wszystkich tych rozgrywkach zaledwie jeden raz nasza drużyna znalazła się poza podium.
VII edycja Memoriału Huberta Jerzego Wagnera odbyła się w dniach 20-23 sierpnia 2009 roku w hali Atlas Arena w Łodzi. W rozgrywkach uczestniczyło sześć drużyn, w tym dwie… z Polski, bowiem naszą reprezentację podzielono na Polskę i Polskę B. Można więc zażartować, że mieliśmy dwa razy większe szanse na zwycięstwo, niż cała reszta. Zespoły rywalizowały w dwóch grupach: w grupie A znalazły się Polska, Chiny i Hiszpania, a w grupie B – Włochy, Serbia i Polska B. O ile siatkarze reprezentujący Polskę zdominowali swoją grupę, o tyle Ci z Polski B zagrali zupełnie przeciwnie, przegrywając oba spotkania 0:3. Polska B zdołała się jeszcze zrehabilitować, pokonując w meczu o 5. miejsce Hiszpanię, natomiast w finale Polska zanotowała równie mocny występ jak dotychczas, dzięki czemu pokonała Włochy 3:0 i zwyciężyła cały turniej.
Zwycięzca: Polska
MVP: Bartosz Kurek
W 2010 roku rozgrywki przeniosły się do Bydgoszczy. VIII edycja powróciła do modelu składającego się z czterech drużyn. Tuż przed mistrzostwami świata we Włoszech w Polsce spotkały się trzy najlepsze ekipy poprzednich mistrzostw, a mianowicie Brazylia (Mistrz Świata), Polska (Wicemistrz) i Bułgaria (brązowi medaliści) oraz Czechy. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że VIII edycja Memoriału był jednym z nielicznych turniejów w ostatnich latach, w których Brazylijczyków nie prowadził Bernardo Rezende. Szkoleniowiec musiał wrócić do kraju po tym, jak dzień przed rozpoczęciem rywalizacji skręcił nogę w kostce. Jego funkcję objął drugi trener, Leonaldo Riberley, jednak zmiana na pozycji trenera w żaden sposób nie odbiła się na formie Canarinhos – Brazylijczycy stracili w turnieju zaledwie dwa sety i stanęli na najwyższym stopniu podium. Polacy zdobyli jedynie brąz, gdyż wygrali tylko jedno spotkanie – przeciwko Czechom.
Zwycięzca: Brazylia
MVP: Murilo
IX edycja odbyła się legendarnym Spodku w dniach 26-28 sierpnia 2011 roku. W Katowicach Polacy rywalizowali z Rosjanami, Włochami i Czechami. Turniej miał być testem dla wszystkich drużyn przed zbliżającymi się mistrzostwami Europy w Czachach i Austrii. IX edycja okazała się jedną z gorszych dla naszej reprezentacji. Polacy ulegli we wszystkich swoich spotkaniach, co nie napawało kibiców optymizmem, jednak ostatecznie w mistrzostw Europy wróciliśmy z brązowymi medalami. Nie udało nam się zdobyć również ani jednej nagrody indywidualnej. Turniej zwyciężyli Włosi, którzy w tabeli generalnej pokonali reprezentację Rosji zaledwie jednym punktem.
Zwycięzca: Włochy
MVP: Cristian Savani
W 2012 roku Memoriał przeniósł się do Zielonej Góry. Jubileuszowa edycja zapowiadała się nieco bardziej egzotycznie, a to za sprawą ekip z Iranu i Argentyny, a w stawce znalazł się także nasz zachodni sąsiad, Niemcy. Polska reprezentacja wypadła w tamtym roku niezwykle silnie. Polakom udało się wygrać wszystkie swoje spotkania, tracąc przy tym zaledwie jednego seta! Bardzo dobry występ zaliczyli także Niemcy, dlatego to właśnie te dwie drużyny zdominowały klasyfikację nagród indywidualnych. Na najniższym stopniu podium znaleźli się Argentyńczycy.
Zwycięzca: Polska
MVP: Bartosz Kurek
W 2013 roku stolicą siatkarskiej Polski został Płock. To właśnie tam w dniach 6-8 września rozegrano kolejną, XI już edycję Memoriału. Polacy rywalizowali z Holandią, Niemcami i Rosją, a turniej miał być próbą generalną przed mistrzostwami Europy, rozgrywanymi z Polsce i Danii. Kibice nie mogli narzekać na brak wrażeń, bowiem losy rywalizacji ważyły się do ostatniego spotkania. Polacy zdołali obronić tytuł, a na drugim stopniu podium uplasowali się Rosjanie. Mimo tego, że naszym wschodnim sąsiadom w ostatnim spotkaniu udało się pokonać polską drużynę to w tabeli generalnej przegrali z nami stosunkiem setów (7-6). Brązowy medal zdobyli Holendrzy.
Zwycięzca: Polska
MVP: Nikołaj Pawłow
XII edycja Memoriału miała miejsce w pięknej, nowej Arenie Kraków i odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego. „Ten turniej jest dla nas bardzo istotny. Jesteśmy blisko mistrzostw świata i te trzy spotkania, jakie tutaj rozegramy będą dla nas bardzo ważnym sprawdzianem” – mówił trener reprezentacji Polski, Stephane Antiga przed rozpoczęciem turnieju. W Krakowie, oprócz Polski, spotkały się drużyny z Chin, Rosji i Bułgarii. Choć brzmi to niemożliwie, ale XII edycja była jeszcze bardziej emocjonująca niż poprzednia, a ostatecznie okazało się, że w końcówce była również lustrzanym odbiciem edycji poprzedniej. Już w pierwszym dniu kibice mieli okazję obserwować tie-break w wykonaniu naszego zespołu, w którym udało nam się pokonać Bułgarię. Drugiego dnia faworyci nie zwiedli, bowiem Rosja pokonała Bułgarów 3:1, a Polacy zwyciężyli do zera z Chinami. Trzeciego dnia mieliśmy do czynienia z klasyką gatunku – decydującym spotkaniem na szczycie pomiędzy Rosją, a Polską. Przy piętnastotysięcznej publiczności Polakom udało się pokonać Rosjan 3:2 i choć było to spotkanie na miarę złotego medalu to Rosjanie wygrali z nami na punkty, dzięki czemu to oni stanęli na najwyższym stopniu podium. Jednak, trzeba przyznać, po takim zwycięstwie nad Rosją dla wielu kibiców była to kwestia drugorzędna.
Zwycięzca: Polska
MVP: Dmirij Muserskiy
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.