W grupie H, w III dywizji Ligi Światowej, zmierzą się ze sobą reprezentacje Egiptu, Wenezueli, Hiszpanii oraz Kazachstanu. Zapraszamy do zapoznania się z krótką charakterystyką poszczególnych ekip.

fot. fivb.org

EGIPT

Ekipa, która obecnie zajmuje 19-ste miejsce w rankingu FIVB wystąpi w Lidze Światowej po raz piąty. Swój debiut w tych elitarnych rozgrywkach zaliczyła w 2010 roku i zajęła wtedy 14-ste miejsce. Drużyna z Egiptu jest najwyżej notowaną ekipą z grupy H, i posiada bardzo długie tradycje siatkarskie. Egipcjanie jako pierwsi dołączyli do Afrykańskiej Federacji Siatkówki i mogą poszczycić się siedmiokrotnym tytułem mistrzów Afryki. Złoto tych rozgrywek wywalczyli w 1976, 1983, 2005, 2007, 2009, 2011 i 2013 roku, jednak na arenie międzynarodowej są raczej anonimową drużyną. Wszyscy zawodnicy egipscy występują tylko w swojej rodzimej lidze. Zeszłoroczne Mistrzostwa Świata zakończyli na miejscu 21, a ich najlepszym osiągnięciem na mundialu było 13 miejsce w 2010 roku.

Dużym atutem egipskiej drużyny może być wysokość jej zawodników. Reprezentacja Egiptu składa się bowiem z dość wysokich graczy, gdzie najwyższy z nich, Mohamed Masoud, mierzy 211 cm i może pochwalić się zasięgiem w ataku wynoszącym 358 cm. Najniższym zawodnikiem jest egipski libero Ibrahim Abouhamoud, który mierzy 178 cm.

Reprezentacja Egiptu prowadzona jest przez włoskiego szkoleniowca Angiolino Frigoniego, który szkoląc reprezentację Włoch doprowadził ją do złota Mistrzostw Świata w 1990 i 1994 roku. Na swoim koncie ma również złoto Mistrzostw Europy w 1989, 1993 oraz 1995 roku.

Szeroki skład reprezentacji Egiptu:

Saleh Youssef, Abdallah Bekhit, Abd Elhalim Abou, Ahmed Abdelhay, Abdellatif Ahmed, Mamdouh Abdelrehim, Ashraf Abouelhassan, Ashraf Abouelhassan, Mohamed Thakil, Rashad Atia, Mohamed Masoud, Omar Hassan, Hossam Abdalla, Badawy Moneim, Mahmoud Elnagar, Ahmed Elkotb, Mohamed Seif Elnasr, Reda Haikal, Ibrahim Abouhamoud, Mohamed Moawad, Islam Borg, Ahmed Shafik, Marawan Mohamed, Mohamed Hassan, Mahmoud Ganzoury, Ahmed Maghrawy

fot. fivb.org

WENEZUELA

Kolejną ekipą, która powalczy w tegorocznej Lidze Światowej jest reprezentacja Wenezueli, która do „światówki” powraca po pięciu latach przerwy. Ostatni swój występ w tym turnieju zakończyli na 16. miejscu i jest to ich najlepszy wynik do tej pory. Polscy kibice mieli okazję lepiej poznać tę ekipę podczas zeszłorocznych Mistrzostw Świata Polska 2014, ponieważ m.in. z Wenezuelczykami biało-czerwoni spotkali się w fazie grupowej. Ostatecznie reprezentacja ta została wyeliminowana z mundialu już w pierwszej rundzie. Obecnie drużyna z Ameryki Południowej zajmuje 29. miejsce w rankingu FIVB.

Wenezuela, podobnie jak reprezentacja Egiptu, jest mało znaną ekipą dla siatkarskich kibiców. Na arenie międzynarodowej nie może pochwalić się wielkimi osiągnięciami, jednak regularnie bierze udział w Mistrzostwach Ameryki Południowej. Ma już nawet na koncie 12 srebrnych medali tych rozgrywek i nigdy nie znalazła się poniżej czwartego miejsca. Największym sukcesem reprezentacji Wenezueli jest złoty medal Igrzysk Panamerykańskich w 2003 roku, który wywalczyła po pokonaniu wielkiej Brazylii. Drużynę z Ameryki Południowej od 2014 roku prowadzi Włoch Vincenzo Nacci.

Skład reprezentacji Wenezueli:

Paul Viloria, Francisco Soteldo, Fernando Gonzalez, Hector Mata, Emerson Rodriguez, Carlos Paez, Luis Augusto Diaz, Hector Salerno, Jose Carrasco, Kervin Pinerua, Jhoser Contreras, Jose Verdi, Jesus Chourio, Maximo Montoya, Luis Arias, Roberth Abreu, Daniel Escobar, Jonatan Quijada, Willner Rivas, Oscar Garcia, Thomas Ereu, Ivan Marquez, Hnery Rojas

fot. fivb.org

HISZPANIA

36 drużyna na świecie w Lidze Światowej występowała regularnie w latach 1995-2004, a udział w 2014 roku był dopiero jej drugim występem w przeciągu 10 lat. Największy sukces reprezentacji Hiszpanii w „światówce” to zajęcie 5. miejsca w 1999, 2002 i 2003 roku, jednak podobnie jak jej rywale z grupy H, nie potrafi przebić się do czołówki i zadomowić się w niej na dłużej. Historycznym osiągnięciem dla hiszpańskiej ekipy było wygranie w 2007 roku złota na Mistrzostwach Europy. Zawodników prowadził wtedy dobrze znany Polakom Andrea Anastasi. Obecnie szkoleniowcem Hiszpanów jest Fernando Munoz.

W hiszpańskiej ekipie zobaczyć będziemy mogli znanego z polskich parkietów Guillermo Hernana, który w latach 2011-2013 reprezentował barwy Indykpolu AZS Olsztyn.

Poniżej przedstawiamy szeroki skład reprezentacji Hiszpanii:

Guillermo Hernan, Angel Trinidad, Sergio Noda Blanco, Oscar Rodriguez, Alejandro Vigil, Jose Miguel Sugranes, Gustavo Delgado, Marc Altayo, Daniel Rocamora, Jorge Fernandez, Victor Manuel Viciana, Gerard Osorio, Antoni Llabres, Miguel Angel Fornes, Andres Villena, Juan Carlos Barcala, Francisco Ruiz, Francesc Llenas, Pablo Bugallo, Carlos Jimenez, Mario Ferrera, Aharon Gamiz, Carlos Mora Sabate, Ignacio Sanchez, Jorge Almansa

fot. fivb.org

KAZACHSTAN

Kazachstan to najniżej notowana drużyna w grupie H. Plasuje się bowiem na 42 pozycji rankingu FIVB, mając na swoim koncie tylko 17 punktów. Dla ekipy z Kazachstanu występ w tegorocznej Lidze Światowej będzie pierwszym w historii. Drużyna ta nie posiada bogatych tradycji siatkarskich i nie ma w swoim dorobku zbyt wielu osiągnięć, bowiem na parkietach występuje od 1992 roku. Obecnie zawodnicy z Kazachstanu mogą pochwalić się brązowym medalem Pucharu Azji, który wywalczyli w 2014 roku oraz srebrnym krążkiem na Mistrzostwach Azji w 2003 roku. Ekipa prowadzona jest przez Andreya Patrakova.

Skład reprezentacji Kazachstanu:

Roman Fartov, Anton Kuznetsov, Anton Yudin, Alexnadr Stolnikov, Sergey Kuznetsov, Kairat Baibekov, Asset Bazarkulov, Kanat Gabdulin, Marat Imangaliyev, Almaz Issin, Evgeny Dragunov, Nodirkhan Kadirkhanov, Vitaliy Erdshtein, Sergey Kostiv, Vladimir Prokofyev, Oleg Verigin, Mikhail Ustinov, Vitaliy Vorivodin, Maxim Mamedov, Nursultan Bimurza, Nariman Suleimenov, Vitaliy Mironenko, Zhaxsylyk Tleulin, Bigali Zhumagaziyev, Yuriy Stulov