Reprezentacja Holandii po raz kolejny puka do drzwi światowej czołówki. Czy drużyna prowadzona przez Gido Vermeulena zaistnieje na arenie międzynarodowej? Pierwszym krokiem jest dobry występ w II dywizji.

Holendrzy pojawili się w Lidze Światowej w 2009 i 2010 roku po pięciu latach absencji. W 2009 roku drużyna skończyła turniej na 12. miejscu, co okazało się dobrym źródłem do wyciągnięcia wniosków dla młodych podopiecznych, którzy kolejny turniej zakończyli na lepszej pozycji.

Po kolejnych trzech latach przerwy uczestnictwa w tym prestiżowym turnieju, reprezentacja Holandii powróciła w 2013 roku. To jednak nie było „wejście smoka” i pomarańczowi uplasowali się dopiero na czternastej pozycji. W zeszłym roku drużyna z Niderlandów zajęła czwarte miejsce  w drugiej dywizji, po tym, jak w turnieju finałowym przegrali walkę o podium z Belgami. Holendrom nie powiodło się również z kwalifikacją do Mistrzostw Świata. Turniej rozgrywany w Polsce odbył się bez ich udziału po tym, jak w kwalifikacjach przegrali z Bułgarią.

Obecnie reprezentacja Holandii została wycofana z czołówki i co roku robi podejścia, by ponownie wrócić do grona najlepszych. Niegdyś to oni siali postrach na siatkarskich boiskach. Wróćmy do przeszłości … Rok 1990 rozpoczął okres sukcesów Holendrów na arenie międzynarodowej. W inauguracyjnej edycji Ligi Światowej zajęli drugie miejsce. Tenże wyczyn udało im się powtórzyć również rok później. W 1992 roku drużyna stanęła na drugim stopniu podium podczas Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie, a już cztery lata później sięgnęła po złoto w Atlancie oraz Lidze Światowej. W 1994 roku Oranje byli finalistami Mistrzostw Świata, a w kolejnych latach sięgnęli po dwa srebrne i dwa brązowe medale Mistrzostw Europy, w 1997 roku na ojczystej ziemi zdobywając złoty krążek.

Ostatnim sukcesem reprezentacji Holandii był złoty medal Ligi Europejskiej. Od tamtego czasu drużyna nie zdołała odnieść sukcesu w żadnej z międzynarodowych imprez. Czy nowy zespół zbudowany przez Gido Vermeulen ma szansę, by przypomnieć o sobie rywalom z Europy, a nawet całego świata?

Gido Vermeulen podjął się prowadzenia męskiej reprezentacji Holandii po tym, jak w okresie 2008 – 2012 trenował hiszpańską kadrę kobiet, a kolejno w latach 2012 – 2014 żeńską kadrę Oranje. Przez pięć lat pełnił również funkcję szkoleniowca juniorskiej kadry wygrywając w tym czasie srebrny medal Mistrzostw Europy Juniorów w 2004 roku. Swoje pierwsze doświadczenie na arenie międzynarodowej zdobywał będąc asystentem trenera kobiecej kadry w jego ojczystym kraju w okresie 1994 – 1998. Do swoich trenerskich dorobków dopisał wtedy Mistrzostwo Europy w 1995 roku oraz piątą lokatę na Igrzyskach Olimpijskich w 1996 roku. Na poziomie klubowym Gido Vermeulen trenował zespoły w Amsterdamie, Włoszech oraz Hiszpanii.

Fot. fivb.org

W tegorocznej edycji Ligi Światowej Holendrzy w grupie E zmierzą się z Belgią, Finlandią oraz Portugalią. Najlepsza drużyna z tej grupy, która zalicza się do Zaplecza Elity będzie walczyć w Final Four Zaplecza. Zwycięzca Final Four, które odbędzie się w Bułgarii automatycznie trafia do Final Six Ligi Światowej.

Pomiędzy pierwszą, a drugą kolejką rozgrywek Oranje rozegrają dodatkowo dwa mecze w ramach kwalifikacji do Mistrzostw Europy, z reprezentacją Hiszpanii (23 i 31 maja).

Przed rozpoczęciem Ligi Światowej Holendrzy rozegrali trzy mecze sparingowe z reprezentacją Estonii.

Holandia – Estonia 1:3 (20:25, 18:25, 25:19, 13:25)
Holandia – Estonia 0:3 (16:25, 15:25, 21:25)
Holandia – Estonia 3:1 (25:22, 25:23, 21:25, 25:21)

Szeroki skład reprezentacji Holandii na Ligę Światową 2015:

Rozgrywający: Yannick van Harskamp, Nimir Abdelaziz, Daan van Haarlem, Nico Freriks
Atakujący: Niels Klapwijk, Robin Overbeek, Kay van Dijk, Sjoerd Hoogendoorn
Środkowy: Thomas Koelewijn, Bas van Bemmel, Jasper Diefenbach, Rob Bontje, Dennis Borst, Mart van Werkhoven, Twan Wiltenburg
Przyjmujący: Dick Kooy, Ter Horst Thijs, Ewoud Gommans, Jeroen Rauwerdink, Jan Willem Snippe, Robbert Andringa, Maarten van Garderen, Jelt Maan
Libero: Gijs Jorna, Dirk Sparidans

Sztab szkoleniowy:

Manager zespołu: Tom Berwers/Wlleke Heijndijk
Trener: Gido Vermeulen
Asystent trenera: Ron Zwerver
Lekarz: Rob Vesters
Fizjoterapeuta: Arjen Bruijn