Zespół Finlandii swoją tegoroczną przygodę z Ligą Światową rozpocznie od gry w grupie E II dywizji. Ich przeciwnikami będą Portugalczycy, Belgowie i Holendrzy.

W ubiegłorocznej odsłonie Ligi Światowej zespół Finlandii zajął 8 miejsce II dywizji, wygrywając i przegrywając po 6 meczy w grupie. Zarówno w zeszłym roku jak i tym w grupie z Finlandią znalazła się Belgia. Finowie z ubiegłorocznym zwycięzcą grupy wygrał trzy razy, jednak ostatecznie do kwalifikacji do kolejnej rundy „Światówki” zabrakło im 9 punktów. Dla Finów będzie to 11. występ w Lidze Światowej a najwyższym miejscem jakie zajęli była 7. pozycja (2007 rok). Warty podkreślenia jest fakt, że również w tym roku zdobyli czwarte miejsce w Mistrzostwach Europy.

W tej edycji Ligi Światowej w drużynie z Finlandii pojawi się kilka nowych twarzy. Będą to m.in. dwaj przyjmujący Jan Helenius i Tomi Rumpunen, rozgrywający Ville Juntura oraz środkowy Sauli Sinkkonen. Po kilku latach nieobecności do narodowej reprezentacji powraca libero Jesse Mantyla. Natomiast wielkim nieobecnym World League jest 37-letni rozgrywający Halkbank Ankara, Mikko Esko.

Z pewnością, trener Tuomas Sammelvuo, ogromnie liczy na swoje utalentowane i doświadczone trio w postaci Konstantina Shumova, Matti Oivanena oraz Urpo Sivula. Spośród całej trójki to Matti Oivanen jest najbardziej doświadczonym graczem, ponieważ w reprezentacji rozegrał 233 mecze. Zaraz za nim plasuje się kapitan Antti Siltala z 226 spotkaniami oraz Konstantin Shumov z 202 wystąpieniami w narodowej reprezentacji.

Finlandia w tegorocznych rozgrywkach Ligi Światowej pojawi się po raz 10 z rzędu (na 11 udziałów). W tej chwili w rankingu FIVB zajmuje 17 miejsce, ex aequo z reprezentacją Chin.

Chcemy odnieść sukces w Lidze Światowej. Musimy rozpocząć dobrym meczem z Belgią. Z każdym spotkaniem chcemy być coraz lepsi, ponieważ jest to bardzo ważne w naszej misji dotarcia do Rio 2016. To będzie nasz pierwszy krok na drodze do Igrzysk Olimimpijkich. – mówi trener Tuomas Sammelvuo.

fot. fivb.org

Mecz inaugurujący Finowie rozegrają 16 maja przeciwko Portugalii. Natomiast pierwsze spotkanie na swoim terenie zagrają przeciwko Belgii w dniach 23-24 maja w Tampere Ice Arena. Większość biletów na te siatkarskie wydarzenia jest już wyprzedana. Mieszkańcy Finlandii od niedawna zakochali się w tym sporcie, co było świetnie widoczne podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Świata w Polsce, gdzie fińscy kibice stanowili jedną z najlepiej bawiących się i kibicujących grup. Dziewiąta pozycja na ostatnim światowym czempionacie tylko zaostrzyła kibicom apetyt na dalsze sukcesy ich narodowej drużyny.

25-osobowy skład reprezentacji Finlandii na Ligę Światową:

Rozgrywający:
Eemi Tervaportti (Knack Roeselare)
Kasper Vuorinen (Javanheri Gonba)
Ville Juntura (Raision Loimu)
Petteri Penttinen (LEKA-Volley)

Atakujący:
Mikko Oivanen (Cerrad Czarni Radom)
Olli-Pekka Ojansivu (Kokkolan Tiikerit)
Urpo Sivula (Raision Loimu)
Samuli Kaislasalo (Rantaperkiön Isku)

Środkowi:
Matti Oivanen (Hurrikaani-Loimaa)
Jukka Lehtonen (LEKA-Volley)
Konstantin Shumov (Cucine LubeTreia)
Tommi Siirilä (Kokkolan Tiikerit)
Sauli Sinkkonen (Rantaperkiön Isku)
Tuomas Koppanen (Hurrikaani-Loimaa)

Przyjmujący:
Antti Siltala (Krasnojarsk)
Niklas Seppänen (Tourcoing Lille)
Eemeli Kouki (Hurrikaani-Loimaa)
Elviss Krastins (Vammalan Lentopallo)
Ossi Rumpunen (Raision Loimu)
Toni Kankaanpää (Korson Veto)
Tomi Rumpunen (Raision Loimu)
Jan Helenius (Rantaperkiön Isku)

Libero:
Lauri Kerminen (Nantes)
Aleksi Mutka (Rantaperkiön Isku)
Jesse Mäntylä (Hurrikaani-Loimaa)