Ten sezon reprezentacyjny będzie dla Belgów wyjątkowy, bowiem po raz pierwszy w historii wystąpią w rozgrywkach Ligi Światowej. Ich rywalami w grupie E będą Finowie, Holendrzy i Portugalczycy.

fot.: cev.lu

Reprezentacja Belgii jest obecna na siatkarskich parkietach już od dawna jednak bez spektakularnych sukcesów. Najlepsze wyniki osiągała na początku istnienia kadry narodowej, czyli na przełomie lat 40. i 50. XX wieku. Po latach posuchy w 2013 roku nastąpiło przełamanie, kiedy to Belgowie zdobyli złoty medal w Lidze Europejskiej, a w Mistrzostwach Europy zajęli 7. miejsce. Od tego momentu starają się dogonić światową czołówkę. Obecnie, zajmują 20. pozycję w rankingu FIVB.

Tegoroczny skład Czerwonych Smoków to grupa młodych, perspektywicznych zawodników. Większość z nich na co dzień występuje w rodzimej lidze, głównie w Knack Roeselare oraz Topvolley Callant Antwerpen, ale kilku graczy skorzystało z szansy gry za granicą wybierając ligę francuską, włoską czy turecką. Najbardziej znany polskiej publiczności jest Simon Van Deer Voordee – były środkowy Jastrzębskiego Węgla, z którym w sezonie 2013/14 sięgnął po dwa brązowe medale – Mistrzostw Polski oraz Ligi Mistrzów.

Warto wspomnieć kilka słów o szkoleniowcu zespołu. Dominique Baeyens prowadzi belgijską kadrę narodową od 2012 roku. Przed objęciem tej funkcji był szkoleniowcem Cera Tarnat, Zellik oraz Knack Roeselare, a wcześniej profesjonalnym siatkarzem. Całokształt jego klubowych osiągnięć na ławce trenerskiej przedstawia się imponująco – 6 tytułów Mistrza Belgii, 4 Puchary oraz 5 Superpucharów Belgii. Ponadto, ośmiokrotnie został uznany w Belgii trenerem roku.

Belgowie mają solidne podstawy, aby zbudować silny zespół – młodych, utalentowanych zawodników, szkoleniowca, który wniósł w ich grę nową jakoś oraz entuzjazm i wysokie ambicje. Czy już w tym roku będą w stanie nawiązać wyrównaną walkę ze światową elitą okaże się wkrótce.

fot.: cev.lu

Reprezentacja Belgii w liczbach:

Średnia wieku: 22 lata

Najstarszy zawodnik: Gertjan Claes (30 lat)

Najmłodszy zawodnik: Thomas Konings (18 lat)

Średnia wzrostu: 197 cm

Najwyższy zawodnik: Arno Van De Velde (210 cm)

Najniższy zawodnik: Stijn Dejonckheere (185 cm)

 

Skład reprezentacji Belgii na Ligę Światową 2015:

I trener: Dominique Baeyens

II trener: Christophe Achten

Fizjoterapeuta: Maarten Klaps

Seppe Baetens, Gertjan Claes, Martijn Colson, Pieter Coolman, Lienert Cosemans, Jolan Cox, Stijn D’hulst, Stijn Dejonckheere, Sander Depovere, Dennis Deroe, Sam Deroo, Kevin Klinkenberg, Thomas Konings, Yves Kruyner, Francois Lecat, Jelle Ribbens, Tomas Rousseaux, Lowie Stuer, Matthias Valkiers, Arno Van De Velde, Simon Van De Voorde, Bram Van Den Dries, Gert Van Walle, Matthijs Verhanneman, Pieter Verhees