Jedną z drużyn walczących w grupie D o awans do rozgrywanego w Bułgarii Final Four Zaplecza Elity będzie Korea Południowa. 

fot. fivb.org

Reprezentacja Korei Południowej zaprezentowała się fanom siatkówki na całym świecie podczas ubiegłorocznego Mundialu. Koreańczycy zdobyli miejsce w turnieju kosztem faworyzowanej Japonii.  Postawa siatkarzy z Korei w tych rozgrywkach nie była zadowalająca – wygrali tylko jeden mecz w grupie B (z Tunezją 3:1) – w rezultacie czego z funkcja trenera pożegnał się ówczesny szkoleniowiec Park Kiwon.

Korea Południowa będzie brała udział w Lidze Światowej po raz szesnasty. Tym razem do walki o jak najlepsze wyniki poprowadzi ją Moon Yong-Kwan, który objął stanowisko pierwszego szkoleniowca w kwietniu tego roku. Moon Yong-Kwan pełnił tę funkcję już dwukrotnie – w 1993 r. podczas Uniwersjady oraz w 1997 r. Jako zawodnik zdobywał z Korei Południowej medale Mistrzostw Azji – złoty w 1978 r., srebrny w 1982 r. oraz brązowy w 1986 r.

Ubiegłoroczną Ligę Światową Koreańczycy zakończyli na 11 miejscu ex aequo z Japończykami. Ich dobre występy w turniejach międzynarodowych można zawdzięcza w pewnym stopniu otwarciu koreańskiej ligi V-League na zagranicznych graczy. Co prawda obowiązuje tam limit jednego obcokrajowca na drużynę, lecz dzięki temu zespoły zatrudniają świetnych zawodników od których uczą się gospodarze, czego efekty można oglądać na międzynarodowych parkietach.

fivb.org

Na pewno duży problem koreańskiej siatkówki stanowi wzrost zawodników, który jak na standardy nowoczesnej siatkówki jest dość niski. W składzie na tegoroczną Ligę Światową znajduje się zaledwie dwóch graczy mierzących 2 metry, pozostali zawodnicy tej granicy nie przekraczają.

Największą gwiazdą drużyny z Korei Południowej jest Jeon Kwangin, przyjmujący noszący koszulkę z numerem 12.  Zadebiutował w reprezentacji właśnie podczas turnieju Ligi Światowej w 2011, w meczu przeciwko Kubie. W swojej kolekcji leworęczny skrzydłowy ma już brązowy i srebrny medal Mistrzostw Azji oraz nagrody indywidualne za występy klubowe – między innymi MVP Ligi Koreańskiej 2013.

W tegorocznej edycji Ligi Światowej Koreańczycy walczyć będą w grupie D, należącej do tzw. Zaplecza Elity. Najlepsza drużyna z tej grupy będzie walczyć w Final Four Zaplecza Elity, którego zwycięzca trafi automatycznie do Final Six Elity Ligi Światowej. Przed Koreą Południową trudne zadanie, gdyż do Final Four awansuje jedynie drużyna, która zajmie pierwsze miejsce w grupie D. Reprezentantów Korei czekają mecze z Francuzami, Czechami oraz Japończykami.

fot. fivb.org

Skład reprezentacji Korei Południowej na Ligę Światową 2015:

Rozgrywający: Kim Gwangguk, Lee Mingyu, Yoo Kwangwoo

Atakujący: Kim Jeonghwan,  Yoo Yoon-sik, Seo Jaeduck

Środkowi: Shin Yungsuk, Lee Sunkyu, Park Sangha, Choi Minho, Ha Hyunyong, Ji Taehwan, Kim Kyumin

Przyjmujący: Jeon Kwangin, Song Myunggeun, Shin Youngsoo, Kim Yohan, Kwak Seungsuk, Moon Sungmin

Uniwersalni: Choi Hongsuk, Song Huichae, Park Jinwoo

Libero: Bu Yongchan, Jeong Minsu, Oh Jaeseong

Sztab szkoleniowy:

Manager zespołu: KIM Daewook

Trener: MOON Yongkwan

Asystent trenera: YANG Jinwoong

Lekarz: LEE Junhwan/LEE Sanghoon/LEE Hyunsam

Fizjoterapeuta: NAM Hyoungchun/PARK Seongah